shutterstock 644692765
Kobieta

8 Zalet i wady joggingu

Jogging jest obecnie jednym z najpopularniejszych sportów wytrzymałościowych wśród społeczeństwa. Ponad dziesięć milionów ludzi w całych Niemczech regularnie sznuruje swoje buty do biegania. Prawie żaden sport nie jest tak nieskomplikowany i łatwy do nauczenia jak bieganie. Ale czy bieganie naprawdę ma tylko zalety, czy też ma wady?

Jogging

Spalanie Kalorii

Największą zaletą joggingu dla większości ludzi jest niezwykle wysokie zużycie kalorii. Dorosły spala przeciętnie 700 kcal w ciągu godziny w umiarkowanym tempie. To cała tabliczka czekolady.

Wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego

Ale znacznie ważniejsza zaleta, jaką niesie ze sobą bieganie, jest następująca: regularne bieganie wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, tworząc „serce sportowca”. W ciągu 60 sekund przez ciało człowieka przepływa 5-6 litrów krwi, zaopatrując narządy w tlen. Podczas wysiłku fizycznego, takiego jak jogging, mięśnie potrzebują więcej tlenu, dlatego serce pompuje szybciej, aby go przetransportować. Przy regularnym treningu serce rozszerza się i tworzy się tak zwane „serce sportowca”, co prowadzi do spowolnienia tętna i optymalnego ciśnienia krwi.

Szczęście i zdrowie

Kolejną zaletą biegania jest uwalnianie hormonów szczęścia, takich jak endorfiny i serotonina, które odpowiadają za nasz dobry nastrój i poczucie szczęścia. Ponadto światło słoneczne, na które jesteś narażony podczas joggingu, zwiększa gęstość kości. W ten sposób można zapobiegać osteoporozie.

Zobacz również: Co to znaczy mieć koszmary?

Elastyczność

Możesz biegać wszędzie iw odpowiednim ubraniu o każdej porze roku i dnia. Wszystko czego potrzebujesz to własne ciało i para butów do biegania.

Pomimo wielu zalet, bieganie ma również kilka wad, o których należy wiedzieć i których należy unikać:

Wspólne napięcie

Jeśli twoje stawy są już przeciążone lub uszkodzone, lepiej nie biegać. Ze względu na ciągłe obciążenie stawów kolanowych i skokowych narażeni są na bardzo duże obciążenia. Dlatego osoby z nadwagą powinny również uprawiać sporty wytrzymałościowe, które nie obciążają stawów, takie jak pływanie czy jazda na rowerze.

Szkolenia jednostronne

Podczas treningu biegowego szczególnie obciążone są nasze największe mięśnie, czyli nogi i pośladki. Zaniedbuje się ważne grupy mięśni, które przyczyniają się do stabilności rdzenia. Dlatego zawsze sensowne jest łączenie treningu cardio z treningiem siłowym.

Sukces. 3 Powody, dla których sama go sabotujesz

Trening monotonny

Ze względu na monotonię, która może wynikać z regularnego ruchu podczas joggingu, szczególnie początkujący odczuwają odrzucenie tego sportu, co prowadzi do utraty motywacji.

Jedz i pij prawidłowo

Przed każdym treningiem pamiętaj, aby odpowiednio wypić i dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość węglowodanów, aby całkowicie uzupełnić zapasy energii. Jest to szczególnie ważne podczas jednostki długodystansowej, ponieważ pamięć jest całkowicie opróżniana. Jednak ostatni duży posiłek powinien być co najmniej dwie godziny temu, aby pokarm nie obciążał już tak żołądka podczas treningu.

Podobne Tematy

5 najdroższych manicure na świecie

Dlaczego len jest idealnym materiałem na lato?

Redakcja PortalwSieci.pl

Najlepsza damska fryzura 2023

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz