Zarówno survival, jak i bushcraft to pojęcia, które bywają używane zamiennie. I choć jest tu sporo wspólnych elementów, obie formy spędzania czasu m.in. na łonie natury, różnią się od siebie, i to niemalże znacząco. Jakie podstawowe różnice można wyodrębnić? Dla kogo ciekawszą formą spędzania czasu będzie survival, a kto wybierze bushcraft?
Survival, czyli przetrwanie
Survival oznacza przetrwanie. Dla wielu jest to atrakcyjna forma spędzania czasu, pasja i możliwość poznawania własnych granic, a także okazja, by nabywać nowych umiejętności. Nie da się jednak ukryć, że survival stał się nie tylko modny, lecz przede wszystkim dał szansę wielu osobom na nabycie wiedzy i umiejętności, które pozwalają przetrwać w najtrudniejszych warunkach.
Survivalem można zatem określić umiejętność przetrwania w dżungli, w sytuacji, gdy zdarzy się poważny wypadek lub w okolicznościach związanych z jakimkolwiek kataklizmem. W survivalu występuje przede wszystkim zagrożenie zdrowia, a nawet życia, dlatego tak ważna jest umiejętność przetrwania.
Nie bez znaczenia są również elementy, takie jak posiadana wiedza, umiejętność chłodnej oceny sytuacji, opanowanie, szybkość podejmowania decyzji, a także wyposażenie, które mamy przy sobie. Odpowiednie narzędzia, produkty i akcesoria, które przydają się w sytuacjach związanych z koniecznością przetrwania, można nabyć poprzez stronę https://karaluch.com.pl/.
Rodzaje survivalu
W przypadku survivalu warto wiedzieć, że rozróżnia się trzy jego rodzaje:
– survival zielony, nazywany także tradycyjnym, który wiąże się z umiejętnością przetrwania w dziczy;
– survival miejski czy też nowoczesny jest w dużym stopniu podobny do klasycznego preppingu. W tym rodzaju survivalu chodzi o umiejętność przetrwania w trudnych warunkach, mających miejsce w świecie zagrożeń cywilizacyjnych, np. w sytuacji występowania zamieszek na ulicach;
– survival wojenny, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy radzenia sobie na polu działań wojennych. Tutaj liczą się umiejętności, tak jak np. stosowanie kamuflażu.
Bushcraft – czas spędzony na łonie natury
W bushcrafcie nie ma ryzyka utraty zdrowia czy życia. Człowiek nie jest zagrożony. Bushcraft to zatem forma rekreacji, spędzania czasu na łonie natury, ale z wykorzystaniem tego, co oferuje przyroda. Pasjonaci bushcraftu będą zatem spacerować w lesie czy odkrywać nieznane rejony, jednocześnie pozyskując i uzdatniając wodę do picia np. z rzeki, a także konsumując zebrane owoce czy też tworząc schronienie ze znalezionych gałęzi.
Bushcraft odbywa się z poszanowaniem natury i jej zasobów, podczas gdy w survivalu liczy się umiejętność przetrwania, niekoniecznie pozwalająca na uniknięcie niekorzystnej ingerencji w środowisko.
Survival czy bushcraft?
Niezależnie jednak od tego, czy bardziej przemawia do nas survival, czy bushcraft, w obu formach spędzania czasu w grę wchodzi nauka, zdobywanie potrzebnej do przetrwania wiedzy oraz praktycznych umiejętności radzenia sobie w różnych warunkach. Warto zatem poznać obie formy obcowania z naturą.