w ,

Motoreduktory – gdzie się je stosuje

Motoreduktory – gdzie się je stosuje

Napędzanie różnych maszyn i urządzeń to podstawa ich działania. Jednymi z mechanizmów, które stosuje się do tego celu w wielu branżach, są motoreduktory. Jedną z zalet motoreduktorów o zróżnicowanych mocach jest to, że redukują one prędkość obrotową. W ten sposób zwiększając precyzyjne działanie różnych urządzeń.

Myśl techniczna i inżynieryjna cały czas dąży do tego, by jak najbardziej zoptymalizować różne procesy produkcyjne. Jednymi z owoców takich dążeń są motoreduktory o różnych mocach. Są one wykorzystywane jako skuteczna alternatywa dla innych układów napędowych. Dzięki swojej zwartej budowie i innym zaletom, o których w dalszej części tekstu, są one mechanizmem bardzo chętnie wykorzystywanym. Czym dokładnie jest motoreduktor? Gdzie się go wykorzystuje? Jakie są typy reduktorów? O tym już za chwilę.

Motoreduktor – czym jest

Motoreduktory – jak już wcześniej wspomniano – są maszynami napędowymi. Cechą charakterystyczną konstrukcji motoreduktorów jest jest to, że łączą one w sobie napęd elektryczny z przekładnią mechaniczną. Silnik elektryczny w motoreduktorze jest odpowiedzialny za moment obrotowy. Z kolei przekładnia przyczynia się do zmiany prędkości obrotowej i przekazuje moment obrotowy na daną maszynę czy urządzenie. Często motoreduktor jest wyposażony na przykład w sprzęgło jednokierunkowe czy hamulce. Dzięki czemu zastosowanie tego urządzenia jest jeszcze bardziej praktyczne. Motoreduktor to gotowe rozwiązanie napędowe, w którym nie trzeba dopasowywać do siebie poszczególnych części.

Motoreduktory – zastosowanie

Motoreduktory są stosowane w przemyśle do napędzania różnych maszyn i urządzeń. Wykorzystuje się je między innymi w:

 • przenośnikach,
 • taśmach transportowych,
 • wirnikach,
 • mieszadłach,
 • pompach,
 • maszynach pakujących,
 • pojazdach elektrycznych.

Zastosowanie motoreduktora sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne są precyzyjne ruchy urządzenia lub maszyny i skuteczna redukcja prędkości obrotowej. Daje to kontrolę nad pracą mechanizmu i płynność jego działania. Dodatkowe zalety posiadają też motoreduktory pneumatyczne – mogą one pracować w warunkach dużej wilgotności czy bardzo wysokich temperaturach. Niestraszne jest też im duże zapylenie panujące w ich otoczeniu.

Motoreduktor – różne rodzaje motoreduktora. Jak dobrać motoreduktor

Motoreduktory to różne ich typy. W zależności od rodzaju zastosowanych w nich przekładni. Wśród nich wyróżnia się motoreduktory:

 • stożkowe,
 • ślimakowe,
 • planetarne,
 • walcowe,
 • płaskie.

Aby odpowiednio dobrać motoreduktor – tak by należycie spełniał on swoje funkcje – należy wziąć pod uwagę konkretne aspekty (parametry). Należą do nich między innymi: pozycje pracy, moc silnika, elektrycznego, wyjściowy moment obrotowy, obroty wału wyjściowego, współczynnik obciążenia, warunki pracy napędu. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na wielkość motoreduktora.  Warto też przy wyborze motoreduktorów korzystać z oferty sprawdzonych firm. W ten sposób reduktory staną się dobrą, a więc opłacalną, inwestycją. Będą bezawaryjnie służyć przez bardzo długi czas, bez konieczności ich naprawy.

Dobór odpowiedniego motoreduktora – tak jak jego jakość – jest kwestią kluczową. By zrobić to profesjonalnie, warto skorzystać z fachowej pomocy w tym temacie https://www.technical.pl/. Będziemy mieć pewność, że zakup będzie w pełni udany. Taki sposób to również duża wygoda, gdyż dostarczony reduktor będzie dokładnie taki, jakiego potrzebujemy. Obejdzie się więc bez zwrotów i straty czasu czy postoju w produkcji.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Napisane przez Redakcja PortalwSieci.pl

  Szukasz kompleksowego portalu internetowego, który zaspokoi wszystkie twoje potrzeby? Nie szukaj dalej niż Portal w Sieci! Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe. Portal w Sieci to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  Jak zachować porządek w swoim biurze? Praktyczne porady dotyczące użytkowania szufladek na dokumenty i innych akcesoriów.

  Czego można nauczyć się na obozach młodzieżowych