couple 3798371 1280
KobietaFacet

Kiedy nadchodzi czas na terapię dla par? Gdzie szukać wsparcia?

Życie w związku to piękna i ciekawa podróż, stawiająca przed partnerami wyzwania. Mogą to być problemy dnia codziennego – pary przeżywają kryzys potrzebują wsparcia specjalisty. W artykule przyjrzymy się temu, kiedy nadchodzi czas na terapię dla par. Podpowiemy też, u kogo szukać profesjonalnego wsparcia.

Bliskość w związku ponad wszystko

Bliskość w związku to poczucie przywiązania – zarówno emocjonalnego, jak i fizycznego. Partnerzy darzą się wzajemnym zaufaniem i nawet, kiedy któryś czuje się źle, to ma świadomość, że może liczyć na wsparcie i zrozumienie. W dojrzałym i zdrowym związku intymność jest dodatkiem do szczególnej więzi. To właśnie ona umożliwia partnerom radzenie sobie z trudnościami i cieszenie się ze wspólne spędzanych chwil.

Zdarza się jednak, że na pozór dobrani partnerzy oddalają się od siebie. Nie tylko nie potrafią ze sobą rozmawiać, ale niekiedy nawet na siebie patrzeć. Co zrobić w sytuacji, kiedy utraciliśmy bliskość w związku i zaczęliśmy żyć obok siebie, jak obcy sobie ludzie? Kiedy nadchodzi czas na terapię dla par i gdzie szukać pomocy specjalisty?

Kiedy nadchodzi dobry czas na terapię dla par?

Zapewne wiele par zastanawia się, czy terapia jest dla nich i czy rzeczywiście pomaga w pokonaniu kryzysu w związku. Takie pytania zazwyczaj stawiają osoby, które w stanie wzajemnej złości i negatywnego nastawienia do partnera żyją od bardzo dawna. Czasem jest to kilka miesięcy, ale nierzadko – także kilka lat. Osoby przeżywające kryzys pytane o to, dlaczego tak długo zwlekały z decyzją o rozpoczęciu terapii małżeńskiej, zazwyczaj znajdują szereg argumentów. Mówią o braku czasu, dobru dzieci albo wstydzie przed rozpoczęciem terapii.

Kryzys w związku jest zjawiskiem naturalnym i może przydarzyć się nawet najlepszym parom. Nie oznacza to jednak, że musimy się poddać i zrezygnować z tego, co kiedyś było dla nas najważniejsze. Pamiętajmy, że bliskość w związku to stan, który wypracowaliśmy sobie sami. Jeśli zatem udało się i czujemy się kochani, być może będziemy także potrafili przezwyciężyć trudności. A także będziemy zdolni na nowo odbudować relacjęKiedy nadchodzi czas na terapię dla par i jakie sytuacje w związku mogą być alarmujące?

Brak komunikacji

Brak komunikacji w związku to jedna z najczęstszych przyczyn kryzysów w małżeństwie. Od braku porozumienia i otwartej, skutecznej komunikacji zaczynają się wszystkie konflikty. Jeśli partnerzy ze sobą nie rozmawiają, nie komunikują się o swoich potrzebach, problemach i uczuciach z tym związanych, to rodzi to frustrację i oddala od siebie – zarówno w sferze emocjonalnej, jak i fizycznej. Żyjąc razem, ale osobno, nie czujemy wzajemnej więzi i przestajemy być wrażliwi na partnera oraz jego problemy. Dlatego jeśli rozmowa pomiędzy partnerami staje się trudna, terapia może pomóc w ukierunkowaniu myśli i skutecznej komunikacji.

Poważne trudności i konflikty

Konflikty są częścią każdego związku, ale jeśli liczba kłótni i cichych dni rośnie, to jest to sygnał, że w związku nie dzieje się dobrze. Pamiętajmy, że bez szczerej rozmowy nie rozwiążemy żadnego sporu, a niezamknięte sprawy będą wracały. Eskalowanie konfliktów w związku i wzajemne oskarżanie się partnerów tylko odbiera im szacunek do siebie nawzajem.

Brak intymności

Warto przeżyć życie z osobą, okazującą nam miłość i zrozumienie. Jeśli w związku brakuje fizycznej lub emocjonalnej bliskości, partnerzy czują się osamotnieni, nieszczęśliwi i niespełnieni. Odbiera im to radość z wzajemnego obcowania ze sobą i eskaluje kryzysy. Mogą one być widoczne zarówno w sferze fizyczności, jak i na płaszczyźnie emocjonalnej. Wyjściem z tej sytuacji jest skuteczna terapia małżeńska, która pomaga przełamać bariery i uwalnia w małżonkach nowe pokłady pozytywnych uczuć.

Zdrada i brak zaufania

Zdrada to bardzo trudne doświadczenie, może poważnie nadszarpnąć zaufanie. Zazwyczaj dotyka par, które zaburzyły solidną podstawę swojego związku. Przyczyny zdrady mogą być różne – brak satysfakcji, problemy komunikacyjne, kryzys w sferze seksu. Mogą to być także częste kłótnie, brak bliskości spowodowany pojawieniem się dziecka i oddalenie się od siebie. Podczas terapii dla par partnerzy mogą bez obaw o ocenę własnego postępowania wyrazić swoje myśli i uczucia związane z tą sytuacją. Rozmowa z terapeutą to także dobra okazja do przepracowania kryzysu i znalezienia drogi do bycia dobrym, świadomym i szczerym względem partnera.

Związek na zakręcie – gdzie szukać wsparcia?

Wiele par przychodzi do terapeuty w chwili, kiedy ich wspólne życie jest destrukcyjne dla każdej ze stron. Terapia dla par może pomóc w odbudowaniu bliskości w związku i rozwiązaniu trudności. Żeby pomoc specjalisty mogła być skuteczna, warto zareagować, gdy zarzewie konfliktu nie jest jeszcze zbyt mocne. W przeciwnym wypadku przepracowanie kryzysu będzie bardzo trudne.

Podczas terapii dla par specjalista pomoże zidentyfikować problemy. Wesprze w procesie uzdrowienia relacji na drodze przepracowania trudności i znalezienia skutecznych sposobów rozwiązania konfliktu. Dobrym pomysłem na odświeżenie relacji i bliskości w związku są warsztaty terapeutyczne dla par. To dobra okazja, żeby odciąć się na chwilę od codzienności, rozpraszaczy i natłoku obowiązków. Może być to też okazja, aby na nowo spojrzeć na partnera oczami zakochanej osoby. Pomysłem na krótkoterminowe warsztaty dla par w pięknych okolicznościach przyrody mogą być 3-dniowe warsztaty psychologiczne dla par na Kaszubach. Więcej o ofercie można przeczytać tutaj.

Podobne Tematy

Najlepsza damska fryzura 2023

Redakcja PortalwSieci.pl

Antyperspiranty dla mężczyzn: Jakie składniki gwarantują najdłuższą ochronę?

Redakcja PortalwSieci.pl

Na czym polega survival, a na czym bushcraft? Podstawowe różnice

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz