water 815475 1280
Poradniki

Wpływ geometrii końcówek na skuteczność rozpylania w opryskiwaczach

Dobór odpowiednich rozpylaczy do opryskiwaczy uwarunkowany jest m.in. rodzajem środków wykorzystywanych do oprysku oraz rodzajem gramatury, jak i rozmiaru kropel. Zastosowanie odpowiedniej końcówki do opryskiwacza pozwala na wykonanie optymalnego oprysku, co pozwoli na efektywną ochronę roślin lub nawożenie.

Rozmiar kropel i penetracja – rozmiar dopasowany do działań

Rozmiar kropel ma istotne znaczenie dla skuteczności przeprowadzanego oprysku. Konieczne jest odpowiednie dopasowanie wielkości otworów oraz liczby końcówek w dyszy opryskiwacza, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Jest to szczególnie ważne, ponieważ niektóre gatunki roślin wymagają oprysku o większej „gęstości”, gdzie pokrycie ich dużymi kroplami byłoby niepraktyczne lub nieefektywne.

Popularnym rozwiązaniem są dysze wachlarzowe, które pozwalają generować kropelki o zróżnicowanych rozmiarach, z mniejszymi kroplami na brzegach wachlarza i większymi kroplami w jego środkowej części. Takie końcówki do opryskiwaczy idealnie sprawdzą się w przypadku większych obszarów na których należy wykonać oprysk.

Drugim popularnym rodzajem końcówek do lancy opryskiwacza są dysze stożkowe. Co warto zaznaczyć – tworzone przez nie krople mogą posiadać rozmiar od bardzo drobnych do średnich. W przypadku niewielkich kropel trzeba brać pod uwagę ich tendencję do znoszenia przy wietrznej pogodzie, co oznacza że ich wykorzystywanie powinno odbywać się w spokojne, bezwietrzne dni.

Dysze antyznoszeniowe i zwykłe – które wybrać?

Dysze antyznoszeniowe, jak sama nazwa wskazuje, mają na celu zmniejszenie zjawiska przemieszczania się opryskiwanej substancji w wyniku działania wiatru. Redukcja tego zjawiska jest możliwa poprzez zastosowanie specjalnego kształtu i konstrukcji dyszy. Dzieje się tak poprzez fakt, że dysze antyznoszeniowe produkują większe i cięższe krople, które są bardziej odporne na wiatr.

Dysze zwykłe z reguły mają za zadanie produkować krople o o drobniejszym i średnim rozmiarze. Te z reguły są o wiele bardziej podatne na podmuchy wiatru, dlatego stosuje się je tylko przy bezwietrznej pogodzie lub gdy prędkość wiatru nie przekracza wartości zalecanych przez producenta dyszy.

W zależności od konstrukcji oraz przeznaczenia rozpylacze do opryskiwaczy mogą być wykorzystywane do współpracy z takimi substancjami jak nawozy, pestycydy, herbicydy, czy inne środki ochrony roślin, które mają wspomóc wzrost roślin lub chronić je przed występowaniem szkodników czy chwastów.

Podobne Tematy

Zimno za oknem, ciepło w łóżku – najlepsze materace na jesienne wieczory

Redakcja PortalwSieci.pl

Choroby papug – informacje i zapobieganie

Redakcja PortalwSieci.pl

Przesyłki zagraniczne z Polski – jakiego kuriera wybrać?

Redakcja PortalwSieci.pl

Naturalne miody z pasieki jako pomysł na prezent

Redakcja PortalwSieci.pl

Co jest ważne podczas poszukiwań sali konferencyjnej?

Redakcja PortalwSieci.pl

Prawo autorskie we Wrocławiu – ochrona własności intelektualnej

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz