Systemy odwodnień – co warto o nich wiedzieć?
Poradniki

Systemy odwodnień – co warto o nich wiedzieć?

We współczesnych aglomeracjach miejskich systemy odwodnień zazwyczaj stanowią konieczny element ulic, placów czy podjazdów, gdyż w przeciwnym wypadku miejsca te nie są w stanie dostatecznie efektywnie odprowadzać zalegającej wody deszczowej. Duża przestrzeń pokryta twardą nawierzchnią (zazwyczaj asfaltem, betonem lub brukiem) to stały element większości miast, gdzie niedobór obszarów zielonych i odsłoniętego gruntu sprawia, że woda nie ma gdzie spłynąć.

Formowanie się rozległych kałuż jest bez wątpienia uciążliwe, utrudniając ruch pieszym i prowadząc do zwiększonego ryzyka wypadków drogowych z uwagi na zmniejszenie przyczepności pojazdów. Warto też zaznaczyć, że wilgoć, szczególnie w połączeniu z wahaniami temperatury, może łatwo spowodować do szybko poszerzających się uszkodzeń materiału, co często można zaobserwować w czasie wiosennych przymrozków.

Tym niefortunnym konsekwencjom można jednak zapobiec, jeśli zainstaluje się sprawne systemy odwodnień, które skutecznie odprowadzają nadmiar deszczówki. Nie każdy jednak w pełni zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę są systemy odwodnień i na jakiej zasadzie funkcjonują. Warto zatem odpowiedzieć sobie na te pytanie i przybliżyć działanie tych powszechnie stosowanych instalacji.

W jaki sposób działają systemy odwodnień?

W gruncie rzeczy, systemy odwodnień to nic innego co specjalnie zaprojektowane rowy, które wmontowuje się w nawierzchnię, aby spływała do nich gromadząca się wokół woda. Płyny kierowane są poprzez odwodnienia do kanalizacji bądź bezpośrednio do rowu melioracyjnego. Zazwyczaj systemy odwodnień włączane są w nawierzchnię już przy jej kładzeniu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować je w istniejącą już posadzkę, chociaż wymaga to ingerencji fachowców. Aby odpowiednio zabezpieczyć odwodnienia, a także osoby i pojazdy poruszające się po ich powierzchni, przykrywa się je rusztem.

Jakiego typu systemy odwodnień stosuje się współcześnie?

Chociaż systemy odwodnień nie są nowym wynalazkiem, to na przestrzeni lat ich technologia rozwijała się, a do użytku wchodziły ich nowe warianty, stworzone z myślą do lepszego przystosowania do długotrwałej eksploatacji. Standardowe odwodnienia betonowe to sprawdzone rozwiązanie o dużej uniwersalności, popularne również z uwagi na swoją dużą przystępność pod względem cenowym.

Coraz powszechniejsze stają się jednak systemy odwodnień wykonane z wyspecjalizowanych tworzyw sztucznych, ponieważ odróżniają się bardzo lekką konstrukcją oraz wygodnym montażem. Warto zauważyć też, że tworzywa sztuczne są wysoce odporne na czynniki atmosferyczne i zachowują pełną funkcjonalność na lata.

Unowocześnionym wariantem klasycznych odwodnień betonowych są innowacyjne systemy odwodnień wykonane z polimerobetonu. Jest to materiał, który łączy w sobie najlepsze cechy obu typów odwodnień, dlatego doskonale sprawuje się w każdych warunkach. Nie można zapomnieć jednak o bardziej niszowych systemach odwodnień, jak na przykład obrzeżach trawnikowych czy studzienkach podwórzowych, stworzonych z myślą o konkretnym, zawężonym zastosowaniu.

Podobne Tematy

Personalizowane kartki okolicznościowe – wyjątkowy sposób na przekazanie życzeń

Redakcja PortalwSieci.pl

Jak przechowywać żywność? 6 zasad

Redakcja PortalwSieci.pl

Konstruktor Wizytówek Online

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz