Beata: Znaczenie imienia i cechy charakteru
Kobieta

Beata: Znaczenie imienia i cechy charakteru

Beata. Źródeł imienia Beata upatruje się w dwóch językach: łacińskim i greckim.

  • Beata jako łacińskie imię pochodzi od identycznie brzmiącego słowa, które oznacza: „błogosławiona, szczęśliwa, przynosząca szczęście”.
  • Beata, która swe źródła ma w grece, pochodzi od słowa „beatus”, które oznacza „walcząca”.

Beaty to osoby ambitne i uparte. Cechuje je potężna energia życiowa, która potrzebuje ujścia w działaniu. Beaty są doskonałymi organizatorkami. Uwielbiają zwiedzać świat i poznawać nowe rzeczy. Jednocześnie bywają grymaśne i źle znoszą porażki. Kobiet o tym imieniu wolą przyjaźnić się z mężczyznami niż ich uwodzić. Każda Beata jest serdeczna i życzliwa. Kobiety o tym imieniu lubią towarzystwo innych ludzi i chętnie zawierają znajomości.

Beata kiedyś było bardzo popularnym imieniem żeńskim, o czym świadczy liczba Polek, które noszą to imię. W rejestrze PESEL za 2021 r. figuruje 282 256 osób o tym imieniu. Niestety nie cieszy się ono popularnością wśród młodych rodziców. W 2021 r. (ostatni pełny raport GUS) nadano je zaledwie 36 razy. Główny Urząd Statystyczny opublikował na razie jedynie zestawienie za I połowę 2022 r., z którego wynika, że to imię wybrano 15 razy.

Czyżby Beaty miały zniknąć z Polski? Raczej nie mamy się czego obawiać, bo jak wiadomo, moda w imionach kołem się toczy i zapewne jeszcze nie raz usłyszymy o „przynoszących szczęście”. Szczególnie że w 2023 r. rodzice, którzy chcą znaleźć nietypowe imię dla dziewczynki, nie muszą szukać wśród: Orian, Lei czy Albertyn, wystarczy “walcząca” Beata.

Zobacz również: PGNiG każe płacić karę 5,5 tys. za autobusy na gaz

Kiedy Beata obchodzi swoje imieniny?

Najwięcej pań, którym nadano to miano świętuje:

  • 6 września — gdy kościół katolicki wspomina świętą Beatę z Sens. Pochodzącą z Hiszpanii dziewicę, która poniosła męczeńską śmierć za wiarę w Galii w III w. n. e.
  • 8 marca — w tym czasie w kościele katolickim obchodzona jest pamiątka męczeńskiej śmierci świętej Beaty z Afryki, o której życiu niestety nie wiadomo nic, poza tym, że zakończyło się ono wraz z żywotami innych wyznawców chrześcijaństwa.
  • Beaty mogą obchodzić także imieniny: 9 maja,  29 czerwca, 22 grudnia.

Źródło informacji

Podobne Tematy

Jak zadbać o włosy zimą?

Redakcja PortalwSieci.pl

Dlaczego len jest idealnym materiałem na lato?

Redakcja PortalwSieci.pl

Sukces. 3 Powody, dla których sama go sabotujesz

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz