Woman Scared
Kobieta

Co to znaczy mieć koszmary?

Koszmary senne. Od treści, które konsumujemy, po rzeczywiste wydarzenia, jest tak wiele rzeczy, które mogą wpływać na wyimaginowany świat, do którego odpływamy podczas snu. Niestety, koszmary senne są również częścią tego równania.

Koszmary przybierają różne przerażające kształty i rozmiary. Być może marzyłeś o spadający bycie nagim w miejscu publicznym, wypadanie ząbków lub twój partner cię zdradza – co jest o wiele bardziej powszechne niż myślisz.

Niektóre filmy i książki również mogą powodować koszmary. (Cokolwiek robisz, nie czytaj Księga zimnych spraw przed pójściem spać — zaufaj mi.) Jeśli kiedykolwiek obudziłeś się zlany potem i spanikowany po obejrzeniu określonego programu telewizyjnego, to doświadczyłeś tego, co Opieka zdrowotna w Hartford odnosi się do koszmaru zrodzonego z „przyczyn psychologicznych”.

„Jeśli oglądasz Prawo i porządek powtórki do północy, nie jest zaskakujące, gdy śni ci się straszny koszmar — właśnie oglądałeś coś przerażającego” — mówi dr Steven Thau, pulmonolog i specjalista od snu w St. Vincent’s Medical Center w Bridgeport w stanie Connecticut. „Twój mózg nie jest włącznikiem światła. Nie może się włączać i wyłączać. Musi przetworzyć to, co się stało.

Ma sens, prawda? Są to zwykle uważane za jednorazowe rodzaje koszmarów. Nie są częste – chyba że oglądasz Prawo i porządek przez wiele godzin każdej nocy, co w takim przypadku należy do ciebie — i istnieje jasne wyjaśnienie, dlaczego.

 

Koszmary senne można również przypisać przyczynom fizycznym.

„Wiele osób ma nawracające koszmary o uduszeniu lub pościgu, a kiedy przeprowadzamy badanie snu, okazuje się, że mają zaburzenia snu, takie jak bezdech senny lub zespół niespokojnych nóg” – wyjaśnia dr Thau.

Koszmary senne

Dobra wiadomość jest taka, że ​​jest to coś, co można leczyć. W rzeczywistości, jak mówi dr Thau, kiedy problem zostanie zidentyfikowany i opracowany zostanie plan leczenia, „sny wracają do przyjemnego stanu”.

Zobacz również: Beata: Znaczenie imienia i cechy charakteru

Koszmary mogą być również wywoływane przez alkohol, papierosy, a nawet niebieskie światło.

„Alkohol i palenie bezpośrednio upośledzają zdolność mózgu do snu i osiągania bardziej naturalnych etapów snu” – mówi dr Thau. Zasadniczo wszystko, co może zakłócić cykl snu REM, może zwiększyć twoje szanse na koszmar.

Jednocześnie nadmiar czasu przed ekranem może zepsuć hormony snu. Mówiąc dokładniej, przed zaśnięciem chcesz trzymać się z dala od niebieskiego światła promieniującego z telefonu, laptopa lub ekranu telewizora.

Lekarze zalecają unikanie ekranów na dwie godziny przed snem. Aby ułatwić przejście, zawsze możesz zainwestować w parę okularów blokujących niebieskie światło, które pomogą odfiltrować niebieskie światło.

„Kiedy obudzisz się z koszmaru, twoje tętno będzie podwyższone, a ciśnienie krwi będzie wysokie” – mówi dr Thau. „Tylko dwie rzeczy pomogą ci ponownie zasnąć: zachowanie spokoju i czekanie”.

Jeśli nie możesz ponownie zasnąć po kilku rzutach i obrotach, skup się na oddychaniu. Możesz spróbować posłuchać kojącej muzyki lub przeglądać treści poprawiające samopoczucie, takie jak przepisy kulinarne. Cokolwiek robisz, nie włączaj telewizora ani nie czytaj wiadomości.

Jeśli nocne koszmary wciąż cię dopadają, skontaktuj się ze specjalistą od snu, który pomoże ci przeprowadzić badanie snu. Sen wpływa na nas pod każdym względem, a bez odpowiedniej higieny snu nie mamy nic!

Podobne Tematy

Jak przetrwać okres? 7 sposobów na złagodzenie bólu

Redakcja PortalwSieci.pl

Najzdrowsze buty dla pań

Redakcja PortalwSieci.pl

Jaki kolor sukienki na wiosnę 2024?

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz