Gra w tenisa. Sport utrzymuje formę, wszyscy o tym wiemy. Jeśli szukasz nowego sportu zespołowego, masz do wyboru wiele sportów z piłką. W szczególności tenis ma wiele pozytywnych skutków dla zdrowia. Ale co dokładnie tenis wpływa na organizm? A czy zabawa żółtą filcową piłką jest odpowiednia również dla początkujących?
Tenis wydłuża życie
Tenisiści dbają o kondycję wielu różnych grup mięśni i mają dużą objętość serca. Koordynacja i siła psychiczna są również ważne w tym sporcie. Ponadto są mniej obciążeni stresem i chorobami układu krążenia. Regularny trening i ćwiczenia na świeżym powietrzu również przyczyniają się do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Nic więc dziwnego, że tenis utrzymuje formę. Niespodziewanie tenis może przedłużyć życie nawet o dziesięć lat. To właśnie odkryli naukowcy w badaniu Copenhagen City Heart, w którym przeprowadzili ankietę wśród ponad 8500 osób na temat ich aktywności sportowej.
Tenis jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, a także dla początkujących
Tenis znany jest z międzynarodowych turniejów Wielkiego Szlema, w których biorą udział najlepsi sportowcy. Dlatego niektórzy sportowcy-amatorzy uważają, że tenis jest tylko dla zawodowców, którzy zaczynali w młodym wieku. Ale to pomyłka. Autor Gerald Marzorati zaczął grać w tenisa w zaawansowanym wieku i dzięki temu zyskał nową świadomość ciała. Przykład Marzorati dowodzi, że tenis może być świetną zabawą w każdym wieku i przynosi korzyści zdrowotne. Gra w tenisa w starszym wieku ma również efekt psychologiczny. Starsi gracze czują się witalni i są w środku życia. Tenis również nie stanowi problemu dla osób z problemami z plecami.
Tenis zachęca do interakcji społecznych
Pomimo fizycznego dystansu tenis sprzyja interakcji społecznej z partnerem do gry. Nawet jeśli grają przeciwko sobie indywidualnie, wspólna radość z gry jest dwa razy większa. Uczestnictwo w klubie i działania z nim związane sprzyjają budowaniu poczucia wspólnoty. Jak pokazują badania, interakcje społeczne znacząco przyczyniają się do naszego dobrego samopoczucia. Naukowcy zajmujący się sportem twierdzą nawet, że tenis pomaga nam rozwiązywać konflikty w zdrowszy sposób, ponieważ podczas gry ćwiczy się kontrolę emocjonalną.
Zobacz również: 8 Zalet i wady joggingu
Tenis minimalizuje ryzyko chorób układu krążenia
Zdrowe serce dzięki tenisowi? Sport pobudza do działania i pobudza układ sercowo-naczyniowy. Regularny trening może zredukować tkankę tłuszczową i poprawić poziom lipidów we krwi. Ogólna sprawność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Kolejny plus: ryzyko kontuzji w tenisie jest niższe niż w innych sportach.
Wniosek
Tak więc tenis jest zdrowym sportem z wielu powodów. Trening rozwija zdolności fizyczne i umysłowe oraz zapobiega chorobom układu krążenia. Jest to również sport całoroczny, co oznacza, że sekwencji ruchowych nie trzeba uczyć się od nowa każdej wiosny. Ćwiczenia na świeżym powietrzu zmniejszają stres i są odpowiednie na każdym etapie życia, nawet dla początkujących. A dzięki tym wszystkim korzyściom gra w tenisa może nawet przedłużyć życie.