sleeping 1353562 960 720
Zdrowie

Spraw, aby Twój sen był lepszy! 8 sprawdzonych tipów

Światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, takie jak np. smartfony czy tablety może powodować bezsenność i inne problemy związane z zasypianiem. Istnieje jednak wiele różnych sposobów na poprawę tego stanu rzeczy. Niektórzy z nas wolą wypić szklankę ciepłego mleka, podczas gdy inni wybiorą czytanie książki lub słuchanie relaksacyjnej muzyki. Co jeszcze może obniżyć poziom stresu i pomóc się zrelaksować przed zaśnięciem?

Relaks przed snem to podstawa

„Jak szybciej zasnąć?” – to pytanie, które co najmniej raz zadała sobie każda osoba mająca problemy ze snem. Jak się okazuje, istnieje wiele skutecznych sposobów na szybsze zasypianie, ale te farmakologiczne może zalecić tylko lekarz, który przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad.

Jeśli jednak Twoje problemy ze snem trwają od niedawna lub przechodzisz akurat stresujący czas, mogą pomóc domowe sposoby. Na początek warto wiedzieć, że odpowiednie zrelaksowanie przed snem pozytywnie wpływa na jakość zasypiania. Niektórzy z nas wezmą długą kąpiel z olejkami eterycznymi i zapalą świece dla uspokojenia, inni sięgną z kolei po filiżankę herbaty ziołowej.

Jedną z bardziej popularnych form relaksacji przed snem jest również czytanie książki, słuchanie muzyki lub wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Bardzo dobrą i skuteczną metodą na lepszy sen jest też spacer, który odpowiednio dotleni organizm i będzie przyjemnością na koniec dnia. Kluczem do sukcesu jest jednak znalezienie odpowiedniej strategii, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Sen to samo zdrowie!

Nie trzeba nikogo przekonywać, że sen ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość snu jest nasz stan psychiczny. Dlatego tak ważne jest odprężenie się i unikanie bodźców, które są zbyt intensywne, takie jak głośne oglądanie telewizji, zbytnia jasność za oknem czy spożywanie kofeiny bądź alkoholu.

Jak widać, sposobów na osiągnięcie jakościowego snu jest wiele, ale jednym z najprostszych i najpopularniejszych jest oddanie się temu, co sprawia nam największą przyjemność i odstresowuje.

8 ważnych wskazówek, które mogą pomóc

1) Zacznij od unikania wieczorem kofeiny, alkoholu, nikotyny i innych używek.

2) Stwórz relaksującą rutynę przed snem i staraj się być w niej systematycznym, aby Twój organizm mógł się przyzwyczaić.

3) Utrzymuj odpowiednią temperaturę w sypialni (około 21 stopni C) oraz zadbaj o odpowiednie zaciemnienie przestrzeni, aby nic z zewnątrz Cię nie rozpraszało. Staraj się też zasypiać w ciszy.

4) Unikaj jedzenia przed snem. Ostatni posiłek powinieneś zjeść min. 3 h przed udaniem się do spania.

5) Spróbuj wziąć gorącą kąpiel przed snem, ponieważ może to pomóc rozluźnić napięte mięśnie i zmniejszyć niepokój.

6) Ważne jest, aby zadbać o rodzaj pościeli, na jakiej śpisz. Masz do wyboru wiele różnych tkanin, które w zależności od potrzeb mogą pomóc w zaśnięciu. Nie ignoruj tej części swojej sypialni, bo może się okazać, że niewłaściwy materiał jest powodem bezsenności. Dla przykładu, jeśli cierpisz na nadmierną potliwość bądź alergię, rozważ pościel z bambusa. Jeśli szukasz czegoś oddychającego i przewiewnego, bawełna będzie w sam raz. Jedwab sprawdzi się w wypadku osób potrzebujących gładkich i bardzo miękkich tkanin.

6) Jeśli czujesz się zestresowany lub zaniepokojony czymś, co wydarzyło się w ciągu dnia, zapisz to w dzienniku, a następnie spróbuj to odpuścić.

7) Spróbuj suplementacji magnezem, sięgnij po herbatę rumiankową lub z kozłka lekarskiego zaraz przed pójściem spać, aby wyregulować cykl snu.

8) Innym dobrym sposobem na szybsze zasypianie jest słuchanie tzw. białego szumu, takiego jak ten z wentylatora lub wsłuchiwanie się w krople deszczu za oknem.

Brak snu prowadzi do wielu chorób

Bezsenność to powszechny problem. Dotyka około 10% populacji na całym świecie i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Problem ze snem zwykle zaczyna się w wieku dorosłym, ale może również rozpocząć się wcześniej. Powodów, dla których nie możemy zasnąć, jest wiele. Mogą one prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, choroby serca, depresja i cukrzyca. Warto mieć na to uwadze, gdy ignorujemy naszą bezsenność przez dłuższy czas.

Zaleca się, aby dorośli spali od 7 do 9 godzin na dobę, ale wiele osób nie przesypia tak dużo każdej nocy. Najczęstszą postacią bezsenności jest bezsenność przejściowa, która trwa krócej niż tydzień. Może być spowodowana stresem, nadmiernym spożywaniem kofeiny lub skutkami ubocznymi leków. Z kolei przewlekła bezsenność trwa dłużej niż miesiąc i może wynikać z choroby podstawowej, takiej jak depresja lub bezdech senny.

Jeśli domowe sposoby zawodzą, mimo że stosujemy je regularnie, wtedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Wówczas bezsenność można leczyć za pomocą terapii behawioralnej na przewlekłą bezsenność, terapii poznawczo-behawioralnej oraz za pomocą leków, takich jak te przeciwdepresyjne i uspokajające.

 

Podobne Tematy

Ranking 11 najbardziej aromatycznych przypraw. Musisz je mieć w swojej kuchni!

Redakcja PortalwSieci.pl

Czy energetyki są zdrowe? 3 wady i zalety

Redakcja PortalwSieci.pl

Czego unikać, aby zapobiec ubytkom i próchnicy

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz