aromatyczne przyprawy
Zdrowie

Ranking 11 najbardziej aromatycznych przypraw. Musisz je mieć w swojej kuchni!

Bezcenne walory przypraw znano i wykorzystywano już od zamierzchłych czasów. Współcześnie są one niezbędnym elementem wyposażenia w każdej kuchni – potrafią nadać potrawom niepowtarzalny smak i uratować niejedno danie. Dziś już nie tylko pieprz i sól goszczą na naszych stołach, ale również szereg innych przypraw pełnych aromatu, dzięki którym posiłki stają się prawdziwą ucztą dla podniebienia. Których z nich nie może zabraknąć w twojej kuchni? Poznaj ranking 11 najbardziej aromatycznych przypraw.

Przyprawy – cenne niczym diamenty

Współcześnie nie wyobrażamy sobie gotowania i spożywania posiłków bez przypraw. Są łatwo dostępne, na wyciągnięcie ręki, i można wybierać spośród mnóstwa ich rodzajów i odmian. Kiedyś jednak przyprawy były tak cennym towarem, że mogły stać się częścią posagu panny młodej, a handel nimi należał do ogromnych przywilejów. Już od tysiącleci ludzie wykorzystują zioła i przyprawy, aby podnieść walory smakowe spożywanych posiłków. Ale nie tylko – od czasów starożytnych wykorzystywano je do leczenia wielu schorzeń i dolegliwości. Dziś właściwości prozdrowotne przypraw są potwierdzone licznymi badaniami. Mają one cechy bakteriobójcze, przyspieszają metabolizm, pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej i oczyszczają organizm ze szkodliwych toksyn. Przyprawy stanowią więc nie tylko gwarancję smaku, ale też zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

Najbardziej aromatyczne przyprawy

Wyróżniamy mnóstwo rodzajów przypraw, które przybyły do nas z różnych zakątków świata. Jedne delikatnie podkreślą smak potraw, drugie uzupełnią dania niepowtarzalnym aromatem, a jeszcze inne dodadzą im niebanalnego charakteru. Które zioła warto mieć w swojej kuchni? Oto ranking 11 najbardziej aromatycznych przypraw.

Kardamon

Pochodzi z gęstych lasów tropikalnych Indii. Przyprawę tę pozyskuje się z wysuszonych nasion rośliny wraz z jej owocnią. W kardamonie tkwi ogromna siła: jego ziarna zawierają olejek eteryczny o charakterystycznym zapachu i delikatnie korzennym smaku. Jest popularnym dodatkiem do ciast i deserów, a także do kawy.

Imbir

Przyprawę tę pozyskuje się z korzenia i można stosować ją w formie zmielonego proszku lub ciętych plastrów. Imbir charakteryzuje się ostrym, intensywnym smakiem. Ma właściwości bakteriobójcze i rozgrzewające, co sprawia, że jest często wykorzystywany przy zwalczaniu przeziębień i infekcji. Świetnie nadaje się do wypieków, ale także marynat, dań mięsnych i warzywnych oraz herbat.

Kurkuma

To przyprawa o intensywnym, żółtym kolorze, która oprócz aromatu doda potrawom charakterystycznej barwy. Jest popularnym składnikiem dań azjatyckich, ale coraz częściej wykorzystuje się ją do poprawy smaku tradycyjnych mięs i warzyw, a nawet owoców morza. Ma wiele właściwości zdrowotnych i wspomaga odchudzanie.

Cynamon

Cynamon to doskonale wszystkim znana przyprawa o charakterystycznym smaku i słodkim zapachu. To popularny dodatek do ciast i wypieków, a także do rozgrzewających herbat idealnych na jesienne i zimowe wieczory. Ponadto bardzo dobrze wpływa na zdrowie – między innymi reguluje pracę jelit i pomaga zrzucać zbędne kilogramy.

Bazylia

Jest przyprawą charakterystyczną dla kuchni włoskiej. Ma intensywnie ziołowy aromat, który podkreśla smak mięs i warzyw. Bazylią często posypuje się pomidory i świetnie sprawdzi się również jako składnik sałatek oraz zimnych przekąsek.

Czosnek

Czosnek to jedna z najpopularniejszych przypraw świata. Jedni go uwielbiają, inni nie znoszą, a wszystko za sprawą charakterystycznego zapachu i ostrego smaku. Czosnek niewątpliwie dodaje potrawom szczególnych cech. Ma również wiele właściwości zdrowotnych: działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie.

Czubryca

Ta aromatyczna przyprawa pozyskiwana z cząbru górskiego przybyła do nas z Bułgarii. Ma charakterystyczny, południowoeuropejski smak i oryginalny aromat. Występuje w odmianie zielonej, łagodniejszej, i czerwonej – ostrej i pikantnej. Przyprawa ta wspomaga trawienie i dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego, ma też właściwości antybakteryjne.

Goździki

Goździki, popularna i powszechnie znana wszystkim przyprawa, to suszone pąki kwiatów czapetki pachnącej. Są nieodłącznym elementem kompotu, kiszonej kapusty czy grzanego wina, którym dodaje mocnego aromatu.

Kminek

Niepozorne, brązowe nasiona kminu kryją w sobie olbrzymie pokłady smaku i aromatu. Ma lekko piekący smak, którego nie sposób pomylić z niczym innym. Znakomicie wpływa na układ pokarmowy. Jest nieodłącznym elementem kuchni polskiej – dodaje charakteru daniom takim jak bigos, kapuśniak czy wiejska kiełbasa.

Papryka mielona

Powszechnie znana papryka mielona to doskonały dodatek do mięs, ryb, warzyw, zup i sosów. Posiada wiele witamin z grupy C i B oraz przeciwutleniaczy. Przyprawa ta jest niskokaloryczna, świetnie wpływa na trawienie i pobudza apetyt.

Majeranek

Majeranek jest popularną przyprawą śródziemnomorską. Lubują się w nim szczególnie Grecy, którzy w czasach starożytnych traktowali go jak afrodyzjak i symbol szczęścia – przystrajali nim stroje nowożeńców, a z liści parzyli napoje miłosne. Dziś majeranek wzbogaci świeżym, aromatycznym zapachem wszelkie dania mięsne i warzywne. Bardzo dobrze wpływa na układ pokarmowy i zapobiega niestrawnościom, a dodatkowo łagodzi bóle menstruacyjne.

Jak przechowywać przyprawy?

Aby przyprawy jak najdłużej zachowały swój niezwykły smak i aromat, ważne jest właściwe ich przechowywanie. Najlepiej sprawdzą się do tego szczelne pojemniki ze szkła lub drewna. Przyprawy nie powinny być narażone na wysokie temperatury, działanie promieni słonecznych oraz wilgoć, które mogą pozbawić ich cennych właściwości.

9k=Publikacja powstała we współpracy ze sklepem Promienie Słońca oferującym orzechy, bakalie, suszone owoce i produkty do domowej spiżarni.

Podobne Tematy

Implanty zębów Kraków: nowoczesne rozwiązania stomatologiczne dla perfekcyjnego uśmiechu

Redakcja PortalwSieci.pl

Fizjoterapeuta – Twój Doradca

Redakcja PortalwSieci.pl

Astma – rodzaje i przyczyny

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz