photo 1619212360972 bf8885006f35 scaled
Dom

Jak prawidłowo czyścić i konserwować markizy tarasowe? 7 zasad

Markizy cieszą się rosnącą popularnością od kilkunastu lat. Są ponadczasową metodą na ochronę balkonów, tarasów czy ogrodów zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. Moda na nie przybyła do Polski z krajów śródziemnomorskich, szczególnie z Włoch, i dziś to rozwiązanie jest coraz częściej stosowane nie tylko w domach, ale również w mieszkaniach. Jak jednak czyścić i konserwować markizy, by służyły nam długie lata, nie ulegając zniszczeniu? Przedstawiamy 7 zasad pielęgnacyjnych.

Dlaczego właściwa pielęgnacja markiz jest tak ważna?

Zakup i montaż markiz tarasowych to inwestycja na lata. Są one proste w obsłudze, wyglądają estetycznie, a przy właściwej pielęgnacji mogą posłużyć długi czas, spełniając swoje funkcje ochronne. Jednak to właśnie kwestia czyszczenia markiz budzi najwięcej wątpliwości wśród potencjalnych kupców i użytkowników. Uważają oni, że materiał naciągnięty na stelaż szybko się brudzi, a czynności pielęgnacyjne są skomplikowane i pochłaniają dużo czasu. Faktem jest, że markiza tarasowa – narażona bez przerwy na działanie różnych warunków atmosferycznych – z czasem ulega zabrudzeniom, ale jej czyszczenie nie jest aż tak problematyczne. Wystarczy znać kilka ważnych zasad i pamiętać, że oprócz pielęgnacji, równie ważna jest właściwa konserwacja. Dzięki temu można przedłużyć żywotność markiz i zapewnić im estetyczny wygląd na długie lata.

Czyszczenie i konserwacja markizy tarasowej

Aby markiza spełniała swoje funkcje ochronne i dobrze się prezentowała przez długi czas, niezwykle ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Istotny jest także sam montaż markizy: właściwa instalacja pozwala uniknąć wielu późniejszych problemów.

1. Prawidłowe użytkowanie markizy

Markiza tarasowa powinna być tak zamontowana, aby jej materiał był odpowiednio naciągnięty i nie ocierał się o żadne elementy. W przypadku źle napiętej, luźnej tkaniny, dokładna pielęgnacja jej zakamarków będzie niemożliwa, a w zagłębieniach może zbierać się woda. Warto stosować się też do innych podstawowych zasad eksploatacyjnych:

  • Podczas silnego wiatru markiza musi zostać złożona.
  • Nie wolno składać markizy, jeśli jej materiał jest mokry lub wilgotny. Jeśli jednak jest taka potrzeba, należy go wysuszyć najszybciej, jak to możliwe.

2. Standardowa pielęgnacja – czyszczenie na sucho

Czyszczenie markizy tyczy się nie tylko części górnej (materiał), ale również elementów konstrukcyjnych (stelaż). Standardowa pielęgnacja markizy tarasowej obejmuje usuwanie nagromadzonego kurzu i pyłu, i może odbywać się na sucho, przy użyciu odkurzacza lub szczotki. Warto przeprowadzać ją regularnie, aby poprawić funkcjonalność sprzętu, a także zminimalizować ryzyko powstawania pleśni i uciążliwych plam.

3. Większe zabrudzenia – czyszczenie na mokro

W przypadku większych zabrudzeń konieczne będzie pielęgnacja na mokro. Można do tego użyć letniej wody z dodatkiem delikatnych środków czyszczących i gąbki lub miękkiej szczotki. Niewskazane jest używanie silnych detergentów, pocieranie tkaniny ani opłukiwanie jej strumieniem wody z węża wysokociśnieniowego. Markiza musi dobrze wyschnąć po kontakcie z wodą i płynami. Jeśli plamy są wyjątkowo uporczywe, najlepiej jest skorzystać z dedykowanych produktów, zasięgnąć rady producenta lub oddać markizę do profesjonalnego czyszczenia.

4. Czyszczenie w przypadku zabrudzeń ptasimi odchodami

Trzeba liczyć się z tym, że markizy tarasowe są narażone na kontakt z ptasimi odchodami. Są one nie tylko nieestetyczne, ale również żrące i mogą przyczynić się do przebarwienia materiału, dlatego ważne jest jak najszybsze ich usunięcie. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy są jeszcze świeże – powinna wystarczyć wilgotna ściereczka i woda z płynem. Suche odchody można spróbować delikatnie zeskrobać. W przypadku większych zabrudzeń konieczne może być użycie detergentu lub wody z octem. Ważne jest, by nie szorować tkaniny twardą szczotką, ponieważ można ją w ten sposób uszkodzić.

5. Przed zimą

Aby uniknąć powstawania pleśni, po sezonie letnim trzeba dokładnie obejrzeć markizę, wyczyścić ją i wysuszyć. Wskazane jest użycie specjalnych środków pielęgnacyjnych, które nie tylko oczyszczą materiał, ale również pomogą utrzymać jego wyrazisty kolor. Zima to okres, w którym z markiz tarasowych korzystamy rzadko, więc trzeba szczególnie zadbać o jej właściwe przechowanie, by mogła służyć w intensywnym sezonie letnim.

6. Konserwacja markizy tarasowej

Regularna konserwacja markizy tarasowej jest niezwykle ważna podczas jej użytkowania. Warto systematycznie sprawdzać stan techniczny stelaża, wytrzymałość konstrukcji i dokręcenie śrub. Przeguby i boczne prowadnice muszą być co jakiś czas smarowane. Można to zrobić samodzielnie lub zlecić profesjonalnej firmie.

7. Utrata koloru

Markizy produkowane są z wysokiej jakości materiałów, które wykazują dużą odporność na działanie promieni słonecznych. Dodatkowo są specjalnie impregnowane, więc nie powinny wypłowieć po jednym sezonie użytkowania. Jednak z biegiem lat, nawet pomimo właściwej i starannej pielęgnacji, materiał markizy może utracić swój wyrazisty kolor. W takim wypadku można postarać się o profesjonalne środki doczyszczające lub wymienić samą tkaninę – nie ma potrzeby kupowania całej konstrukcji.

ZPublikacja opracowana przy współpracy z Plisy Okienne – firmą oferującą rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, markizy, pergole na wymiar.

Podobne Tematy

Poradnik Kreatywnego Użytkowania Łączników Domino w Twoich Projektach

Redakcja PortalwSieci.pl

Wadliwe fundamenty – dlaczego warto zlecić ekspertyzę budowlaną

Redakcja PortalwSieci.pl

Kiedy Najlepiej Montować Klimatyzację

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz