jak odnowic sypialnie w weekend
Dom

6 sposobów na odnowienie sypialni w weekend

Sypialnia to pomieszczenie przeznaczone do odpoczynku i relaksu. Warto więc, byśmy czuli się w niej możliwie swobodnie i dobrze. Jeśli zauważymy, że wnętrze wymaga zmian, a my nie mamy odpowiedniego budżetu i czasu na kompleksowy remont, możemy sięgnąć po kilka trików, umożliwiających szybkie i tanie odświeżenie sypialni. Czy w ogóle możliwe jest odnowienie tego pokoju w jeden weekend? Tak, a w jaki sposób to zrobić, dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy.

Pomysł pierwszy – zmień oświetlenie

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma w sypialni dobrze dobrane oświetlenie. Ale co to właściwie oznacza? Przede wszystkim pomieszczenie powinno być doświetlone równomiernie, a punkty świetlne zróżnicowane. Dzięki temu nie tylko będzie nam się dobrze funkcjonować, ale również będziemy w stanie skutecznie wypoczywać i się regenerować. Powinniśmy pamiętać, że oświetlenie w sypialni ma kilka różnych funkcji, nie tylko ogólnego doświetlenia, ale również ma za zadanie wykreować nastrój i atmosferę do odpoczynku.

Jakie oświetlenie zamontować w sypialni?

Tak jak już wspomnieliśmy, w sypialni warto postawić na równomierne rozłożenie punktów świetlnych i zróżnicowanych typów lamp. Z pewnością w tym wnętrzu nie może zabraknąć kinkietów wiszących lub sufitowych, której celem będzie dodanie pomieszczeniu odpowiedniej ilości rozproszonego światła. Tylko takie będzie jednak niewystarczające. Z tego powodu w sypialni warto postawić jeszcze na inne rodzaje źródeł światła. W okolicach łóżka przydadzą się kinkiety lub lampki nocne, które będą odpowiadać za nastrój oraz dodanie odpowiedniej ilości światła do czytania i odpoczynku. W sypialni warto także zainstalować oświetlenie dekoracyjne, np. w postaci ledowych łańcuchów.

Detektyw – jakie metody stosuje w śledztwach?

Pomysł drugi – odśwież wygląd ścian

Najprostszym i jednym z najszybszych sposobów na szybkie odnowienie sypialni jest jej pomalowanie. Wystarczy puszka farby w wybranym kolorze oraz pędzel lub wałek, by w ciągu popołudnia odświeżyć nasze wnętrze. Zawsze pamiętajmy, że przed malowaniem konieczne będzie przygotowanie ściany, jej wyczyszczenie i odtłuszczenie. Dopiero później możemy przystąpić do malowania. W jego czasie zadbajmy również o dobre doświetlenie malowanych powierzchni, co pozwoli nam uniknąć zacieków i nierówności.

Nie ma konieczności, by malować całe ściany, czasem wystarczy dodać kolorowe wzory z farby czy naklejki, żeby zmienić zupełnie wygląd wnętrza. Co ważne, takie zmiany zrealizujemy nie tylko w krótkim czasie, ale i niskim kosztem. Dlatego jest to idealne rozwiązanie, gdy chcemy, by nasza sypialnia zyskała zupełnie inny wygląd.

Pomysł trzeci – zmień wygląd mebli

Duże możliwości zmiany wyglądu naszej sypialni zyskamy, jeśli postanowimy odnowić nasze meblePomysłów na to może być wiele, np.:

 • możemy pomalować stoliki nocne na inny kolor,
 • warto zmienić wygląd szafy wnękowej czy klasycznej (w zależności od tego, co posiadamy). W jaki sposób? Najprościej zawsze jest meble pomalować lub okleić. W sklepach znajdziemy odpowiednie materiały praktycznie do każdej powierzchni szaf, niezależnie czy są drewniane, lakierowane, laminowane czy fornirowane. Co ważne, nie będzie to zadanie ani trudne, ani bardzo czasochłonne. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni (zaczynając od ich umycia i odtłuszczenia) oraz użycie właściwie dobranych farb i pędzli lub wałków,
 • ozdobienie mebli różnymi technikami (np. decoupage, pisakami do malowania czy naklejkami).

Pomysł czwarty – pobaw się dodatkami

Sypialnia to wnętrze, w którym chętnie otaczamy się różnego rodzaju dodatkami, szczególnie tymi tekstylnymi. Na łóżku, fotelu czy kanapie nie może zabraknąć miękkich poduszek, narzut, koców czy dywaników. Dzięki modyfikacji tych elementów możemy błyskawicznie zmienić wygląd pomieszczenia. Wystarczy, że postawimy na różne kolory i faktury materiałów, by sypialnia stała się bardziej przytulna i zyskała inny charakter. Czego nie może więc zabraknąć w tym wnętrzu?

 • dużej ilości puchatych, miękkich poduszek, najlepiej w jednej tonacji kolorystycznej, ale z materiałów o różnej strukturze;
 • koca lub narzuty do przykrycia łóżka oraz okrycia się podczas snu w cieplejsze dni,
 • chodnika, dywanika pod łóżko, który zdecydowanie podniesie komfort chodzenia po pomieszczeniu i uchroni nasze stopy przed zmarznięciem.

Pomysł piąty – podświetlone dekoracje ścienne

Kolejnym pomysłem na szybką zmianę wyglądu sypialni jest zadbanie o dekoracje ścienne. Warto dobrać je do stylu wnętrza oraz dodatkowo podświetlić przy użyciu taśm LED lub też niewielkich lamp ściennych. A co możemy zawiesić na ścianie? Polecamy różnego rodzaju obrazy i plakaty. Kolejnym pomysłem może być zawieszenie w sypialni zdjęć rodzinnych bądź też pamiątek z podróży.

Pomysł szósty – inne pomysły na odmianę sypialni

To jednak nie koniec inspiracji na szybką i tanią renowację sypialni. Możemy także:

 • wykonać tapicerowany zagłówek do łóżka,
 • na jedną ze ścian (lub jej fragment) położyć tapetę,
 • zmienić uchwyty w szafkach,
 • zamontować na ścianie lustra, w których odbijać się będą lampy i dadzą nam dużo więcej światła,
 • dodać w sypialni zasłony.

Podobne Tematy

W co się spakować podczas przeprowadzki – 8 sposobów

Redakcja PortalwSieci.pl

Stoły drewniane, czyli powrót do natury w nowoczesnym wydaniu

Redakcja PortalwSieci.pl

Morskie inspiracje w łazience: jak stworzyć relaksującą przestrzeń z płytkami Queen Sea?

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz