Zimą w naszych mieszkaniach bardzo często panuje nadmierna wilgotność powietrza. Jest to spowodowane rzadszym wietrzeniem wnętrz, zbyt szczelnymi plastikowymi oknami, a także suszeniem prania w mieszkaniu czy nadmiernym ogrzewaniem. Wiele osób posiada również w zwyczaju zakrywanie kratek wentylacyjnych, co nie tylko samo w sobie sprowadza duże niebezpieczeństwo na domowników, ale również sprzyja powstawaniu wilgoci, a w konsekwencji pleśni, grzybów oraz różnego rodzaju chorobom układu oddechowego. Jak walczyć w mieszkaniu, domu lub pracy z nadmierną wilgocią? Z pomocą przychodzą nam specjalne urządzenia – osuszacze powietrza.
Jak działa osuszacz powietrza?
Jest to urządzenie elektryczne, którego zadaniem jest filtrowanie powietrza i oczyszczanie go z wilgoci. Skrapla się ono w urządzeniu i spływa do specjalnego pojemnika, który okresowo należy opróżniać. Zasada działania osuszaczy powietrza polega na krótkotrwałej zmianie temperatury filtrowanego powietrza, w wyniku czego wytrąca się z niego wilgoć. Być może nie każdy o tym wie, ale przykładem naturalnego osuszacza powietrza jest klimatyzacja. Przykładowo, jeśli w samochodzie przednia szyba jest mocno zaparowana, wystarczy uruchomić klimatyzację, aby po kilku chwilach cała wilgoć z wnętrza auta została usunięta. My skupimy się jednak na osuszaczach stricte do użytku domowego. Poznaj ich 4 ważne cechy.
Niskie zużycie energii
Osuszacze powietrza to urządzenia elektryczne, ważne jest zatem, aby zużycie prądu było jak najmniejsze. Tym bardziej jeśli osuszacz ma pracować każdego dnia po kilka lub kilkanaście godzin. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź dokładnie etykietę, na której będzie wpisana klasa energetyczna urządzenia. Najlepsze z nich to A++, A+ i A. Nowoczesne urządzenia do osuszania powietrza wyposażone zostają najczęściej w silnik inwerterowy, który ma większą wydajność, a jednocześnie niskie zużycie energii. Takich urządzeń należy szukać.
Moc urządzenia
Moc osuszacza powietrza powinna być dobrana do kubatury pomieszczenia, w którym będzie pracować. Informacje na ten temat najczęściej znajdziemy na opakowaniu. Producenci mogą w ten sposób informować nas, że moc to 100W, co pozwala na osuszenie pomieszczenia 40 m3 w czasie 1 godziny. Aby poznać kubaturę swojego pomieszczenia, w którym osuszacz będzie pracować, należy pomnożyć jego szerokość x długość i wysokość. Wynik daje nam metry sześcienne.
Elektroniczne sterowanie
Nowoczesny osuszacz powietrza powinien być wyposażony w system elektronicznego sterowania, umożliwiający ręczne zaprogramowanie czasu pracy – np. w godzinach od 9 do 12, jak również w system detekcji wilgoci, po przekroczeniu pewnej wartości osuszacz włączy się automatycznie i automatycznie również wyłączy. Czy takie urządzenia są droższe od podstawowych modeli? Na szczęście nie – jest to podstawowa funkcja w coraz większej ilości urządzeń. Jeśli ze względu na dużą wilgoć w mieszkaniu musisz kupić taki osuszacz, a nie masz przeznaczonych na niego środków, możesz skorzystać z kredytu pozabankowego.
System informowania o pełnym zbiorniku
Kolejna istotna rzecz to wskaźnik informujący o potrzebie opróżnienia zbiornika na skroploną wodę. Może to być migająca kontrolka na pulpicie lub sygnał dźwiękowy. Dodatkowo osuszacz powinien być wyposażony w zabezpieczenie, które go wyłączy jeśli zbiornik nie zostanie opróżniony. Ma to chronić pomieszczenie przed zalaniem wodą.
Artykuł przygotowany we współpracy z Everlike.pl – porównywarką pożyczek i kredytów