photomix image 5
Ciekawostki

Złoto i 8 najdroższych jego rodzajów

Złoto symbolizuje bogactwo i dobrobyt. W rezultacie złoto od wieków odgrywa kluczową rolę w cywilizacji ludzkiej. Ten gęsty, miękki żółty metal jest ceniony ze względu na swoje piękno, rzadkość i trwałość. W całej historii złoto było używane do wyrobu ozdób, walut i cennych przedmiotów dekoracyjnych.

Złoto było używane od czasów starożytnych. Złota biżuteria i ozdoby znajdowano w egipskich grobowcach od 2600 roku pne. Złoto było używane do produkcji waluty w starożytnych cywilizacjach greckich i rzymskich już w 800 roku pne.

Złoto nadal pobudza ludzką wyobraźnię i pozostaje ważną częścią światowych kultur. Nadal jest bardzo poszukiwany ze względu na swoją wartość inwestycyjną i wykorzystanie do wyrobu biżuterii. Złoto jest również wykorzystywane w urządzeniach medycznych, technologii lotniczej i elektronice.

O cenie złota decyduje jego czystość mierzona w karatach. Tutaj wymieniamy 8 najdroższych rodzajów złota i omawiamy ich cechy i zastosowania.

9-karatowe żółte złoto

Cena (stan na luty 2023 r.): 22.042 USD za gram
Procent złota: 37,5%
Piętno: 375

9-karatowe żółte złotoźródło obrazu i0.wp.com

9-karatowe żółte złoto to najtańsza opcja dla tych, którzy chcą używać żółtego złota. Jest to stop złota i innych metali, takich jak srebro i miedź. 9-karatowe żółte zawiera 37,5% złota. W przemyśle jubilerskim typowy skład używany do 9-karatowego złota to 37,5% złota, 42,5% srebra i 20% miedzi. Można jednak zastosować również inne kombinacje.

Ze względu na wysoki udział innych metali 9-karatowe żółte jest twardsze niż złoto o wyższej zawartości karatów i bardziej nadaje się do regularnie noszonej biżuterii, takiej jak pierścionki, kolczyki, bransoletki itp.

9-karatowe żółte złoto ma ciepły, bogaty odcień, ale kolor jest nieco bledszy niż złoto o wyższej karatowości. W zależności od składu stopu może mieć również zielonkawy lub czerwonawy odcień.

Czy wiedziałeś?

W Stanach Zjednoczonych biżuteria wykonana z 9-karatowego złota nie może być sprzedawana jako złota. Prawny minimalny akceptowany standard złota to 10 tys. 9-karatowe jest akceptowane jako złoto w krajach takich jak Wielka Brytania, Kanada, Meksyk, Francja, Portugalia i Irlandia.


10-karatowe żółte złoto

Cena (stan na luty 2023 r.): 24,78 USD za gram
Procent złota: 41,7%
Piętno: 417

10-karatowe żółte złotoźródło obrazu cdn.shopify.com

10-karatowe żółte złoto jest popularnym i niedrogim wyborem do wyrobu biżuterii, który zapewnia trwałość, ciepły kolor i niższą cenę niż stopy złota o wyższej zawartości karatów.

10-karatowe żółte zawiera 41,7% czystego złota i 58,3% innych metali, zwykle miedzi, srebra i cynku. W przemyśle jubilerskim 10-karatowe  jest zwykle wykonane z 54% srebra i 6,3% miedzi.

Kolor 10-karatowego żółtego złota może się różnić w zależności od konkretnej mieszanki metali, ale ogólnie ma ciepły żółty odcień podobny do czystego złota. Inne metale w stopie mogą również wpływać na kolor złota, przy czym miedź nadaje czerwonawy odcień, a srebro białawy odcień.

10-karatowe żółte jest popularnym wyborem dla osób, które chcą kupić złotą biżuterię z ograniczonym budżetem. Jednak wartość odsprzedaży tej biżuterii może być znacznie niższa.

Czy wiedziałeś?

Biżuteria z 10-karatowego złota może nie być odpowiednia dla osób o wrażliwej skórze. Może powodować wysypkę i podrażnienie spowodowane obecnością innych materiałów.


14-karatowe żółte złoto

Cena (stan na luty 2023 r.): 34,76 USD za gram.
Procent złota: 58,3%
Piętno: 583

14-karatowe żółte złotoźródło obrazu cdn11.bigcommerce.com

14-karatowe złoto jest jedną z najpopularniejszych opcji w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w przypadku regularnie noszonych ozdób, takich jak pierścionki zaręczynowe, obrączki itp. Składa się z 58,3% złota i 41,7% innych metali, zwykle 30% srebra i 11,7% % miedź.

Jest to dobra równowaga między trwałością i wartością złota o wyższej karatowości a przystępnością cenową złota o niższej karatowości. Ze względu na wyższą zawartość złota 14-karatowe żółte złoto jest zazwyczaj bardziej wartościowe i ma wyższą wartość odsprzedaży. Jest również trwalsze i mniej podatne na zarysowania lub zginanie niż złoto o wyższej próbie karatowej, takie jak 18-karatowe lub 24-karatowe.

Kolor może wydawać się nieco jaśniejszy niż 18-karatowe złoto i mieć zielonkawy lub czerwonawy odcień. Jednak 14-karatowa żółta biżuteria może być idealnym wyborem, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia.


18-karatowe żółte złoto

Cena (stan na luty 2023 r.): 44,57 USD za gram
Procent złota: 75%
Piętno: 750

18-karatowe żółte złotoźródło obrazu staticimg.titan.co.in

18-karatowe złoto zawiera 75% złota. Zwykle w 18-karatowym złocie stosuje się 15% srebra i 10% miedzi, aby uzyskać pożądany ton. Ma luksusowy, bogaty odcień, bez wątpienia bogaty i ciepły, z głębszą, bardziej intensywną barwą niż złoto o niższej karatowości, takie jak 14-karatowe lub 9-karatowe.

Ma ponadczasowy i klasyczny wygląd i jest często kojarzony z wysokiej klasy biżuterią i kunsztem rzemieślniczym. Jest również powszechnie używany do luksusowych zegarków i innych akcesoriów.

18-karatowe złoto jest bardziej miękkie i plastyczne niż złoto o niższej karatowości. Ułatwia twórcom biżuterii pracę z tym metalem i umożliwia tworzenie skomplikowanych i delikatnych projektów.

Jednak miękkość 18-karatowego żółtego złota sprawia, że ​​jest ono również bardziej podatne na zarysowania i wgniecenia niż złoto o niższej karatowości. Dlatego może wymagać częstego polerowania lub naprawy, aby zachować swój wygląd w miarę upływu czasu.


18-karatowe białe złoto

Cena (stan na luty 2023 r.): 44,57 USD za gram
Procent złota: 75%
Piętno: 750

18-karatowe białe złotoźródło obrazu help.thediamondstore.co.uk

Kiedy używamy terminu złoto, zwykle odnosimy się do żółtego złota. Jednak inne stopy złota, takie jak białe złoto i różowe, mogą być równie drogie, jeśli mają taką samą wagę w karatach. Biżuteria z białego złota może być nieco droższa ze względu na proces produkcji.

Zobacz również: Sukces. 3 Powody, dla których sama go sabotujesz

18-karatowe to najdroższe białe złoto jak i inwestowanie w złoto, które zawiera 75% czystego złota. Zostało wynalezione, aby naśladować wygląd platyny.

Powstaje przez zmieszanie czystego złota z białymi metalami, takimi jak nikiel, pallad lub srebro. Cena końcowa zależy od innych użytych metali.

Czy wiedziałeś?

Ciekawostki. Biżuteria z białego złota jest zwykle powlekana rodem, błyszczącym metalem z grupy platynowców, aby poprawić jej wygląd. Bez tej powłoki stop białego złota zachowuje lekko żółty połysk.


22-karatowe różowe złoto

Cena (stan na luty 2023 r.): 52,70 USD za gram
Procent złota: 91,6%
Piętno: 916

22-karatowe różowe złotoźródło obrazu: silverspringjewelers.com

Podobnie jak białe złoto, różowe nie jest metalem samym w sobie; jest stopem złota. Ten lekko różowawy stop metalu powstaje przez zmieszanie złota z miedzią, a czasem z innymi metalami, takimi jak srebro lub cynk.

Cena różowego złota zależy przede wszystkim od jego procentowej zawartości czystego złota. 22-karatowe różowe złoto zawiera największą ilość czystego złota, a tym samym jest najdroższe. Jednak używanie 22-karatowego różowego złota jest rzadkością w USA. 14-karatowe i 18-karatowe różowe jest zwykle używane do wyrobu biżuterii, takiej jak pierścionki zaręczynowe, zegarki i inne akcesoria modowe.

Czy wiedziałeś?

Różowe złoto zostało po raz pierwszy użyte do wyrobu biżuterii w XIX wieku w Rosji. Dlatego jest często określany jako rosyjskie.


22-karatowe żółte złoto

Cena (stan na luty 2023 r.): 54,55 USD za gram
Procent złota: 91,6%
Piętno: 916

22-karatowe żółte złotoźródło obrazu bluestone.com

22-karatowe jest najdroższym rodzajem złota używanym do wyrobu biżuterii. Zawiera 22 części czystego złota i 2 części innych metali. 22-karatowe złoto jest zwykle wykonane z 91,7% złota, 5% srebra, 2% miedzi i 1,3% cynku.

Zobacz również: Beata: Znaczenie imienia i cechy charakteru

Używanie 22-karatowego złota w biżuterii jest bardziej powszechne w Azji Południowo-Wschodniej, na Bliskim Wschodzie iw Indiach. W zachodnich projektach biżuterii zwykle nie stosuje się 22-karatowego złota, ponieważ jest bardziej miękkie i bardziej podatne na zarysowania lub uszkodzenia niż złoto o niższej karatowości. Oraz inwestycje w złoto.

22-karatowe było również używane do produkcji złotych monet, ponieważ jest trwalsze niż czyste złoto i może wytrzymać zużycie podczas przenoszenia z rąk do rąk.

Czy wiedziałeś?

W cywilizacji Inków było ono postrzegane jako pot ich boga słońca. Zwykli robić przedmioty religijne ze złota, aby modlić się do boga.


24-karatowe żółte złoto

Cena (stan na luty 2023 r.): 59,42 USD za gram
Procent złota: 99,9%
Piętno: 999

24-karatowe żółte złotoźródło obrazu www.usgoldbureau.com

24-karatowe jest najdroższym rodzajem złota. Składa się w 99,9% ze złota i nie zawiera stopów z innymi metalami, co czyni go najbardziej plastycznym i ciągliwym ze wszystkich metali szlachetnych. Nie nadaje się do wyrobu biżuterii, ponieważ jest miękki i łatwo się wygina.

Złoto 24-karatowe jest częściej wykorzystywane do wyrobu sprzętu medycznego i elementów elektronicznych ze względu na przewodnictwo i odporność na korozję. Ten rodzaj złota jest również wykorzystywany do celów inwestycyjnych. Monety bulionowe i sztabki wykonane z 24-karatowego złota są popularnym wyborem inwestycyjnym.

Czy wiedziałeś?

Prawie całe złoto znalezione na świecie nie pochodziło z Ziemi. Pochodzą z meteorytów, które uderzyły w Ziemię około 200 milionów po tym, jak planeta istniała.


Podobne Tematy

Dewocjonalia i najważniejsze atrybuty chrześcijanina

Redakcja PortalwSieci.pl

Lista Top 10 cudów świata

Redakcja PortalwSieci.pl

Gdzie wykorzystywana jest stal kwasoodporna?

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz