Jak wyczyścić monitor i klawiaturę komputera
Technika

Jak wyczyścić monitor i klawiaturę komputera?

Czy wiesz, że monitor i klawiatura to jedne z najbardziej zanieczyszczonych urządzeń w domu? Gromadzi się tam kurz, a nierzadko też inne alergeny i wirusy. Najtrudniej jest w przypadku laptopów używanych do pracy zdalnej oraz do nauki i rozrywki. Są na nich okruchy jedzenia i drobinki martwego naskórka. Po okresie zimowych infekcji w zakamarkach klawiatury rozwijają się zarazki, które dostały się tam podczas kichania. Jak się pozbyć brudu z komputera? Podpowiadamy.

Dlaczego trzeba regularnie czyścić komputer z brudu?

Brudny komputer wygląda nieestetycznie i jest siedliskiem różnych bakterii. Zbiera się a nim kurz, który jest jednym z najsilniejszych alergenów w domu. Niestety, wiele osób je i pije podczas pracy i nauki, a okruchy jedzenia gromadzą się miedzy klawiszami. Jeszcze większym problem jest picie słodkich napojów, które łatwo można rozlać. Grozi to nawet uszkodzeniem urządzenia. Zanieczyszczony monitor i klawiatura nie ułatwiają pracy ani nauki, a wręcz przeciwnie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że brudnymi palcami przenosimy zarazki na klawiaturę, a potem nawet jeśli dłonie umyjemy, to i tak ubrudzimy palce, dotykając brudnych klawiszy. Zarazki przenoszą się potem na skórę twarzy podczas dotyku, a nawet w okolice oczu. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie oczyszczać monitor i klawiaturę. To szczególnie w przypadku osób ze skłonnościami do alergii, które powinny co najmniej raz w tygodniu dokładnie sprzątać mieszkanie, aby uchronić się przed objawami uczulenia. Przyda się też pochłaniacz wilgoci z pomieszczenia, który oczyści powietrze. Jak działa osuszacz powietrza? Jest to urządzenie elektroniczne na baterie lub zasilane prądem z sieci, które ma w sobie filtry, wyłapujące nadmiar wilgoci. Takie filtry trzeba regularnie wymieniać.

Jak wyczyścić komputer i laptop, aby ich nie uszkodzić?

Przede wszystkim nie wolno używać do tego celu mokrej ścierki. Jeśli wilgoć dostanie się do wnętrza komputera, to może doprowadzić do spięcia i uszkodzić urządzenie. Nie pomoże też wycieranie kurzu na sucho, bo uniesie się on w powietrzu i opadnie z powrotem. Do czyszczenia monitora i klawiatury używa się dedykowanych do tego środków chemicznych, najczęściej w postaci aerozolu, który rozpyla się na suchą ścierkę. Miękka szmatka, nasączona niewielką ilością tego środka, wyczyści klawiaturę i monitor. Skutecznie usunie zanieczyszczenia i nagromadzone zarazki. Przy okazji posprzątaj dokładnie cale mieszkanie. Jak pozbyć się alergenów z otoczenia? Przede wszystkim trzeba regularnie odgrzybiać klimatyzację, pozbyć się dywanów i ciężkich zasłon, które gromadzą kurz. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że rośliny świetnie oczyszczają powietrze i jonizują je, o ile nie wydzielają drażniących nos zapachów.

Jak zorganizować wiosenne porządki?

Wiosną większość ludzi przystępuje do generalnego sprzątania domów i mieszkań, a także piwnic, tarasów i garaży. Większość z nas czyni to niechętnie, bo sprzątanie jest męczące. Jest też konieczne, ponieważ to świetna okazja, aby uporządkować przestrzeń wokół siebie. Poza tym świetnie poprawia nastrój, bo często odnajdujemy przy tym różne sentymentalne i zagubione przedmioty. Jak zorganizować wiosenne porządki, aby się przy tym nie przemęczyć? Zaangażuj domowników, skorzystaj ze środków chemicznych do sprzątania, a w razie potrzeby wynajmij profesjonalną ekipę sprzątającą.

Generalne porządki całego domu robi się zwykle raz na kilka miesięcy albo nawet rzadziej. Jak utrzymać porządek przez pozostałą część roku? Nie ma innego wyjścia, jak regularne sprzątanie otoczenia, w tym usuwanie kurzu z półek, liści kwiatków, pranie firan lub rezygnacja z dekoracji okna. Prócz tego koniecznie wyczyść komputer z kurzu i usuń zarazki. Poczujesz się lepiej w czystym otoczeniu, a laptop posłuży Ci dłużej.

Podobne Tematy

Na co zwrócić uwagę wybierając smartwatch?

Redakcja PortalwSieci.pl

Nowoczesne drony Parrot Anafi. Sprawdź, co potrafią

Redakcja PortalwSieci.pl

Sprawdź nowatorskie kamery do monitoringu IP od HiLook

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz