MotoryzacjaPolecane

Ubezpieczenia OC i AC dla młodych kierowców. Jak znaleźć korzystne warunki?

Młodzi kierowcy nie mają lekko. Po trudach związanych z przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy, a przed pierwszym samodzielnym wyjechaniem na drogę muszą jeszcze ubezpieczyć swoje auta. Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, podobnie jak inni zmotoryzowani uczestnicy ruchu drogowego musisz pamiętać o wykupieniu polisy OC. W czym tkwi problem? Zapewne zauważysz, że większość ofert jest bardzo droga. Wyjaśniamy, z czego to wynika i jak znaleźć najkorzystniejszy dla siebie wariant ubezpieczenia.

OC dla młodych kierowców jest drogie – porównanie wysokości składek

Sporo mówi się o wysokich kosztach ubezpieczenia, jakie ponoszą młodzi kierowcy kupujący swoje pierwszy czy drugie OC. Nie jest to przesadą, bo znajduje uzasadnienie w praktycznych wyliczeniach. Otóż dla młody kierowca w niektórych ubezpieczalniach zapłaci nawet 3-krotnie więcej niż taki, który ma prawo jazdy od kilkunastu lat, a na koncie bezwypadkową jazdę.

Kim według ubezpieczalni jest młody/młodociany kierowca?

Standardowo przyjmuje się, że około 2 lat musi minąć od momentu wydania prawa jazdy do chwili, gdy kierowca zdobędzie pewność i doświadczenie praktyczne w poruszaniu się po drogach. Jednak ubezpieczalnie nie zwracają uwagi wyłącznie na to, od jak dawna dana osoba ma uprawnienia do kierowania pojazdem. Dla nich liczy się także wiek kierowcy – do 25-26 roku jest on uznawany za młodocianego i nadal musi liczyć się z wyższymi stawkami za OC. Jednak polityka niektórych ubezpieczalni jest w tym względzie bardziej liberalna i jest to szansą na znalezienie tańszego ubezpieczenia.

Ubezpieczenia OC i AC dla młodych kierowców.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za OC?

Ubezpieczyciele mają ograniczone zaufanie do osób, które po raz pierwszy siadają za kierownicą samodzielnie. Nic dziwnego, bo statystycznie to kierowcy w wieku od 18 do 24 lat powodują najwięcej wypadków drogowych w przeliczeniu na 10-tysięczną populację. W 2022 roku spowodowali oni 3059 wypadków z różnymi skutkami, co stanowi aż 15,8 % ogółu wypadków1.

Czy młody kierowca zawsze płaci więcej?

Choć zazwyczaj tak właśnie jest, to w praktyce można znaleźć oferty ubezpieczeń, które będą tanie. W przypadku OC, którego zakres jest regulowany przepisami prawa, oferta każdego towarzystwa będzie taka sama, różnicą jest jedynie cena. Dlatego, gdy za pośrednictwem internetowej porównywarki Porówneo znajdziesz tanią ofertę, skorzystaj z niej.

Podobne Tematy

Jak wygląda kurs na wózek widłowy

Redakcja PortalwSieci.pl

Implanty All-on-4: Rewolucja w protetyce stomatologicznej

Redakcja PortalwSieci.pl

Osiągaj obfitsze plony z Bud Factor X od Advanced Nutrients

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz