new home 1664284 1280
Dom

Wadliwe fundamenty – dlaczego warto zlecić ekspertyzę budowlaną

Zbrojenie fundamentów jest jednym z kluczowych etapów budowy domu. Nie tylko zapewnia stabilność konstrukcji, lecz także chroni ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Wadliwe fundamenty przyczyniają się do osiadania budynku, o czym świadczą pęknięcia na ścianach, nierówna posadzka, czy zacinanie się okien i drzwi. W takiej sytuacji warto zlecić ekspertyzę budowlaną. Jeśli specjalista potwierdzi nasze przypuszczenia, zaproponuje sposoby naprawy szkody i podpowie, jak dochodzić swoich praw w sądzie.

Kiedy warto sporządzić ekspertyzę budowlaną – rzeczoznawca radzi

Chociaż budowa fundamentów nie jest zbyt skomplikowana, wielu wykonawców popełnia jakiś błąd. Kiedy warto wykonać ekspertyzę budowlaną? Jeśli mamy wątpliwości, czy wykonawca przeprowadził badania geotechniczne gruntu, skontaktuj się z rzeczoznawcą. Specjalista poprosi o przedstawienie wyników badań, w ten sposób zorientuje się, czy zostały one wykonane zgodnie z normami. Jeśli ich nie otrzyma, podpowie nam, jak dochodzić swoich praw w sądzie. Wspomniane badania pozwalają określić poziom wód gruntowych i nośność gruntu, tym samym pomagają wybrać odpowiedni rodzaj fundamentów.

Zastanawiasz się, czy wykonawca dobrze przygotował podłoże pod wylanie fundamentów? W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, który wykona ekspertyzę budowlaną. Specjalista ustali, czy ekipa użyła właściwej mieszanki betonowej. Fachowiec stwierdzi również, czy ekipa odpowiednio zabezpieczyła wykopy i ławy fundamentowe. Nieprawidłowości mogą bowiem doprowadzić do drgań w posadach budynku.

Rzeczoznawca budowlany ostrzega, że mogłoby to prowadzić do pękania murów i podłóg. Wytyczenie miejsca wykopu pod ławy fundamentowe należy do obowiązków geodety, warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty. Ekspert sprawdzi, czy pomiary zostały wykonane zgodnie z projektem.

Źle wykonane fundamenty – zleć ekspertyzę budowlaną

Jeśli podejrzewasz, że wykonawca popełnił błąd przy wykonywaniu fundamentów, możesz zlecić ekspertyzę budowlaną. Skorzystaj z pomocy specjalisty, który określi rodzaj uszkodzeń, ustali ich przyczyny i zaproponuje konkretne działania naprawcze. Oprócz tego rzeczoznawca budowlany przygotuje wstępny kosztorys.

Aby zapobiegać poważnym konsekwencjom błędów wykonawczych, warto skorzystać z pomocy eksperta, zanim zostaną wylane fundamenty. Jeśli specjalista wykryje nierzetelność ekipy, może wstrzymać prace i zlecić zadania naprawcze. W ten sposób unikniemy kosztownego przedłużania ścian fundamentowych podczas użytkowania budynku. Jeśli mamy jakieś podejrzenia, wykonajmy ekspertyzę budowlaną jak najszybciej. Rzeczoznawca przypomina, że nie da się wymienić fundamentów, a ich remont też nie zawsze jest możliwy.

Najczęstsze błędy przy wykonywaniu fundamentów

Rzeczoznawca przypomina, że niezależnie od wybranego rodzaju fundamentu, należy go wzmocnić stalą zbrojeniową. Nie może ona posiadać żadnych zabrudzeń, ponieważ obniżają jej przyczepność do betonu. Ważną rolę odgrywa też grubość otuliny, na którą wpływa m.in. rodzaj gruntu. Zbyt płytkie posadowienie fundamentów sprawia, że zamarzająca woda gruntowa unosi budynek, a wiosną zaczyna on nierównomiernie opadać

Zastanawiasz się, jak sprawdzić zasadność i jakość wykonanych prac? Rzeczoznawca przypomina, że na każdym etapie można przygotować ekspertyzę budowlaną. W ten sposób ustalisz, czy wykonawca bierze pod uwagę projekt i wyniki badań geodezyjnych. Ekspert budowlany podkreśla, że stabilność fundamentów zależy od:

  • prawidłowego przygotowania i zalania ław fundamentowych,
  • zabezpieczenia gruntu,
  • mocnego zbrojenia,
  • przygotowania wykopu pod fundamenty.

Błędy popełniane przy izolacji fundamentów

Prawidłowe ocieplenie fundamentów pozwala uniknąć problemów z wilgocią, które mogłyby prowadzić do szybszego wyziębienia budynków i niszczenia materiałów. Jednym z podstawowych błędów jest zły dobór materiałów, co przyczynia się do obniżenia wydajności energetycznej nieruchomości i przemarzania fundamentów.

Zlecając ekspertyzę budowlaną, możesz ustalić, czy wykonawca użył płyt izolacyjnych, cechujących się wysoką odpornością na wilgoć i nacisk. Na uszkodzenie hydroizolacji wskazują zawilgocone ściany budynku, łuszczący się tynk i porost pleśniowy. Specjalista znajdzie źródło wycieku i zaproponuje sposoby naprawy.

Podobne Tematy

Szafa. Jak wybrać odpowiednią szafę do garderoby

Redakcja PortalwSieci.pl

Jak folia elektryczna może zmienić Twoje okna: szczegółowe omówienie praktycznych zastosowań i korzyści

Redakcja PortalwSieci.pl

Jakie klamki do białych drzwi?

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz