guitar 520fee6d 7704 485b a281 16018223e34d
Muzyka

Gitara. 8 najdroższych sprzedanych gitar w historii

Gitara. Instrumenty i pamiątki muzyczne zawsze dobrze sprawdzają się na aukcjach. To dlatego, że mają wartość w tak wielu różnych obszarach. Są cenne jako instrumenty, jako fragmenty historii, pamiątki po znanych osobistościach i zespołach, a także jako rzadkie przedmioty kolekcjonerskie. I prawie żaden nie jest tak kolekcjonerski i cenny jak gitary.

Ta lista zawiera 8 najdroższych gitar, jakie kiedykolwiek sprzedano według marki i modelu, a także muzyka, który uczynił je sławnymi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego te instrumenty stały się jednymi z najbardziej pożądanych przedmiotów kolekcjonerskich na świecie.

Niestandardowy Doug Irwin, „Tygrys”

Cena: 957 500 $
Rok: 1979
Właściciel: Jerry’ego Garcii

Doug Irwin, twórca gitar i rzemieślnik, stworzył 5 niestandardowych gitar dla Jerry’ego Garcii z Grateful Dead. Byli to Wolf, Rosebud, Tiger, Wolf Jr. i Eagle. W 1995 roku, kiedy Garcia zmarł, pozostawił gitary Irwinowi, chociaż z pozostałymi członkami zespołu wywiązała się walka prawna. Jednak Irwin nadal miał Tygrysa (i Wilka) i sprzedał go na aukcji Guernsey wiele lat później w 2002 roku.

Łącznie z premią kupującego, Tiger osiągnął cenę 957 500 dolarów, co w tamtym czasie uważano za najwyższą cenę, jaką kiedykolwiek zapłacono za gitarę na aukcji.

Czy wiedziałeś?

Ukończenie Tygrysa zajęło Irwinowi około 2000 godzin, więc Garcia otrzymał go dopiero sześć lat po tym, jak poprosił o niego w 1973 roku. Kiedy Irwin sprzedał ten kawałek, przekazał dochody z aukcji na rzecz Southern Poverty Law Centrum. Został on również zsynchronizowany z biografią Grateful Dead wyprodukowaną przez Martina Scorsese, tzw Długa dziwna podróż.


Gibson Korina Explorer

Cena: 1,1 miliona dolarów
Rok: 1958
Właściciel: Różny

Gibson Korina Explorer
źródło zdjęcia: Niezwykła gitara

Gibson Korina Explorer, 1958, jest jednym z najbardziej pożądanych dzieł świata muzycznego. Ta gitara została wykonana tylko około 19 razy, z czego wiadomo, że nadal istnieje mniej niż 10. Różni właściciele tego słynnego instrumentu to Slash, Kirk Hammett i Cheap Trick.

Został sprzedany przez sklep muzyczny Denmark Street Guitars w Londynie w 2016 roku. Ostateczna cena wystawiona na aukcji wyniosła 1,1 miliona dolarów, co jest zgodne nie tylko z rzadkością gitary, ale także z długą listą luksusowych poprzednich właścicieli.

Zobacz rówież: 5 najdroższych manicure na świecie

Czy wiedziałeś?

Ta gitara posiadała stoper, podstrunnicę wykonaną z indyjskiego palisandru, jeden ton i dwa regulatory głośności oraz 4-warstwową maskownicę. Oryginalne etui było brązowe na zewnątrz z puszystym różowym aksamitem od wewnątrz.


Washburn 22-Series Hawk

Cena: 1,2 miliona dolarów
Rok: 1979
Właściciel: Boba Marleya

Washburn 22-Series Hawk
źródło zdjęcia: Pinterest

Kiedy guru reggae Bob Marley odwiedził Hamamatsu w Japonii i zwiedził zakład produkcyjny Yamaha, podarował mu gitarę Washburn 22-Series Hawk, znaną również jako gitara elektryczna Yamaha SG1000.

W ramach projektu zbierania funduszy „Reach Out to Asia”, w ramach którego zbierano pieniądze dla ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Azji w 2004 roku, sprzedano między innymi gitarę Marleya (patrz poniżej). Na aukcji zebrano 1,2 miliona dolarów na tę akcję pomocy.

Czy wiedziałeś?

Wielu znanych gitarzystów było znanych z gry na gitarach Yamaha SG, w tym Al Di Meola, Carlos Santana, Steve Cropper, Paul Barrere i Al McCay. W 2008 roku Yamaha wypuściła specjalną 40cz-rocznicowa edycja gitary SBG3000, która jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych gitar sama w sobie.


Olympic White Fender Stratocaster

Cena: 2,11 miliona dolarów
Rok: 1968
Właściciel: Jimi Hendrix

Olympic White Fender Stratocaster
źródło zdjęcia: Świat gitary

Jimi Hendrix miał krótką karierę, zmarł w młodym wieku 27 lat, ale bezsprzecznie był jednym z najbardziej wpływowych w historii muzyki. Ten Fender Stratocaster z 1968 roku z korpusem Olympic White był jedną z kilku gitar, których Hendrix używał w swojej karierze zawodowej. Ten był najbardziej znany ze swojej wersji „The Star-Spangled Banner”, którą zagrał na Woodstock w 1969 roku.

Gitara została kupiona prywatnie i obecnie znajduje się w Experience Music Project Museum w Seattle w stanie Waszyngton. Został zakupiony za 1,6 miliona funtów, czyli około 2,11 miliona dolarów.

Zobacz rówież: Sukces. 3 Powody, dla których sama go sabotujesz

Czy wiedziałeś?

Hendrix’s Olympic White Fender Strat został wykonany z drewna olchowego z klonową szyjką. Nie była to jednak jego ulubiona gitara, ponieważ fani znali go najlepiej z Black Beauty, czarnego Strata, o którym zawsze twierdził, że jest jego ulubionym. Niektórzy kolekcjonerzy wycenili tę gitarę nawet na 10 000 000 $, chociaż nigdy nie została sprzedana za tyle. Ostatni raz został sprzedany na aukcji przez Heritage za szacunkową kwotę 750 000 USD, zanim został wycofany z licytacji. Pewnego dnia może znaleźć się na szczycie całej tej listy.


Gibson J-160E akustyczno-elektryczny

Cena: 2,4 miliona dolarów
Rok: 1962
Właściciel: Johna Lennona

Gibson J-160E akustyczno-elektryczny
źródło zdjęcia: Gibsona

Ten Gibson J-160E Acoustic-Electric był własnością Johna Lennona. To była gitara, na której grał w niektórych z najsłynniejszych dzieł Beatlesów, w tym na albumach Z Beatlesami I Proszę proszę ja. Jednak zaginął na ponad 40 lat.

Ten Jumbo Gibson z kultowym świerkowym wykończeniem Sunburst zaginął podczas świątecznego koncertu w Londynie przez pracownika technicznego Beatlesów, Mal Evansa. Przez wiele lat był kupowany i sprzedawany przez prywatnych nabywców, aż pojawił się ponownie na aukcji Juliena i został sprzedany za 2,4 miliona dolarów, kupiony przez anonimowego nabywcę.

Co to znaczy mieć koszmary?

Czy wiedziałeś?

Menedżer Beatlesów, Brian Epstein, kupił dwie takie gitary (jedną dla Lennona i jedną dla George’a Harrisona). Gitara Lennona stała się znacznie cenniejsza z tych dwóch, będąc instrumentem, na którym Lennon i Paul McCartney skomponowali między innymi legendarne piosenki Beatlesów, „I Want to Hold Your Hand” i „I Saw Her Standing There”.


Dotrzyj do Asia Fender Stratocaster

Cena: 2,8 miliona dolarów
Rok: 2004
Właściciel: Nie dotyczy

Dotrzyj do Asia Fender Stratocaster
źródło zdjęcia: Fandom Fendera

Ten Fender Stratocaster jest wyjątkowy, ponieważ w przeciwieństwie do innych gitar z tej listy nigdy nie był własnością słynnego muzyka. Zamiast tego ta gitara z 2004 roku została wystawiona na aukcję charytatywną w 2006 roku, aby zebrać pieniądze dla ofiar tsunami w Azji w 2004 roku.

Jego celem było stworzenie jak najcenniejszego eksponatu poprzez rekrutację jak największej liczby żyjących legend, aby go podpisały. Nazwiska nabazgrane na powierzchni gitary zawierają znajome bazgroły Erica Claptona, Micka Jaggera, Keitha Richardsa i innych.

Ostateczna cena sprzedaży tej gitary wyniosła 2,8 miliona dolarów.

Czy wiedziałeś?

Ta charytatywna aukcja odbyła się w hotelu Ritz-Carlton w Doha w Katarze. Został kupiony przez Jej Wysokość Sheikha Miyyassah Al Thani.


Czarny Strat

Cena: 3,975 miliona dolarów
Rok: 1969
Właściciel: Davida Gilmoura

Czarny Strat
źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

David Gilmour, najbardziej znany ze swojego czasu w Pink Floyd, grał na gitarze Fender Stratocaster z 1969 roku, nazywanej „Black Strat”. Ta gitara była tą, która pojawiła się w większości najsłynniejszych dzieł Pink Floyd, w tym na albumach Komfortowo odrętwiały I Pieniądze.

Urok Pink Floyd podniósł cenę aukcyjną w 2019 roku, gdzie Gilmour zebrał pieniądze na cele charytatywne za pomocą tej i kilku innych gitar. Kiedy się sprzedawał, był najdroższy w historii, ustępując tylko jednemu z naszej listy. Sprzedano go za 3,975 miliona dolarów Jimowi Irsayowi, właścicielowi Indianapolis Colts (i najwyraźniej wielkiemu fanowi Floyda).

Czy wiedziałeś?

Na przestrzeni lat ta gitara była wielokrotnie modyfikowana, w tym była malowana na czarno i wielokrotnie zmieniała gryfy z palisandru na klon. Dzięki tym modyfikacjom Black Strat prawie nie ma oryginalnych części z 1969 roku. Tylko przełącznik wyboru przetwornika i płyta mostkowa są tak stare, a być może nawet nie.


Marcina D-18E

Cena: 6,01 miliona dolarów
Rok: 1959
Właściciel: Kurta Cobaina

Marcina D-18E
źródło zdjęcia: Aukcje Juliena

Najdroższą gitarą jest gitara akustyczna Martin D-18E z 1959 roku. Była to gitara Kurta Cobaina, który oczywiście kierował zespołem rockowym Nirvana. To jest gitara, na której grał na MTV Unplugged, niesławnym nowojorskim koncercie. Na aukcjach Julian’s w 2020 roku został sprzedany za 6,01 miliona dolarów australijskiemu biznesmenowi Peterowi Freedmanowi. Jest właścicielem RØDE Microphones i wielkim fanem Kurta Cobaina.

Czy wiedziałeś?

Posiadanie tej gitary to nie tylko pamiątki po zaginionej legendzie muzyki, ale także dla jednego z najbardziej wpływowych elementów wyposażenia przemysłu muzycznego. Ponieważ Nirvana zasadniczo spopularyzowała alternatywny rock przez całe pokolenie, ta gitara była centralnym punktem zmian muzycznych w całej branży.

Najdroższe gitary, jakie kiedykolwiek sprzedano, czy to na prywatnych aukcjach dla zapalonych kolekcjonerów, czy na aukcjach charytatywnych, to artefakty osobiste, muzyczne i historyczne. Kosztują miliony, ponieważ reprezentują nie tylko wycinek kariery jednego słynnego muzyka, ale także kawałek historii muzyki. Wiele z tych gitar było strunami, które zmieniły świat muzyki, od gitary, na której po raz pierwszy zagrały najsłynniejsze hity Beatlesów, po gitarę, której Kurt Cobain użył do przedefiniowania rocka alternatywnego dla całego pokolenia.

Podobne Tematy

Praca jako DJ – od czego zacząć?

Redakcja PortalwSieci.pl

Życiorys – Steve Wonder

Redakcja PortalwSieci.pl

10 najlepszych piosenek tanecznych na twoje wesele

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz