czasnanoweokna podpowiadamyjakpodjactetrudnadecyzje
Dom

Czas na nowe okna – podpowiadamy, jak podjąć decyzję odnośnie zakupu

Własny dom, wymarzony, otoczony ciszą i spokojem również wymaga zdecydowanych postanowień. Jednym z najważniejszych, jest podjęcie decyzji, że dom potrzebuje nowych okien. Kolejną rzeczą jest określenie, jakie okna są potrzebne.

Najczęściej projekt okien zaczyna się od potrzeby: może za mało światła wpada do domu, może rachunek za ogrzewanie jest za wysoki, a może konserwacja starych okien zaczyna być dużym – i powracającym – punktem irytacji. Musisz dokonać pewnych wyborów, więc przed złożeniem zamówienia na okna powinieneś zagłębić się i rozważyć kilka rzeczy.

Co powinno umożliwiać okno?

Pytanie może na początku wydawać się nieco nie na miejscu, ale pomyśl o tym: jak właściwie powinno być otwarte, jeśli chcesz uzyskać z niego jak najwięcej korzyści? Czy powinno być uchylne z boku, czy może jednak lepiej by było zawieszane lub montowane od góry? Odpowiedź zależy od tego, w jakiej części domu okno się znajduje i jak będzie wykorzystywane w życiu codziennym.

Jeszcze jedną bardzo istotną rzeczą, jest łatwość dostępu do okna. Warto przemyśleć i zastanowić się, czy okno to sprawia problemy podczas otwierania lub mycia. Jeśli warunki dostępu są złe, np. okno znajduje się na piętrze lub jest umiejscowione w newralgicznym miejscu, decyzję o wyborze trzeba bardzo dobrze przemyśleć.

Okno to nie tylko szyba i ramy – co jeszcze warto przemyśleć?

Klamki to oczywiste miejsce na zaznaczenie wyboru okna, tak aby wybrany produkt pasował do funkcji, jaką okno ma spełniać. Na przykład masz możliwość wyboru tradycyjnych klamek, różnych typów funkcji zamykania i różnych okuć zabezpieczających.

Listwy przyszybowe to elementy, które znajdują się między szybami wewnątrz okna – są dostępne w różnych kolorach i odgrywają dość dużą rolę w wyglądzie okna, kiedy przez nie wyglądasz. Zobacz więc różne opcje i wybierz preferowane kolory.

Domy, które mają już swoją historię, po dłuższym czasie użytkowania mogą wymagać specjalistycznych rozwiązań. Pojawiają się zagrożenia, które mogą powodować problemy z klimatem w pomieszczeniach. Można zatem rozważyć zainstalowanie systemu wentylacji, ale można też wybrać okna z wbudowanymi w ościeżnicę zaworami świeżego powietrza.

Czy Twoje okno powinno być w całości drewniane, czy też lepszy byłby dla Ciebie model drewniano-aluminiowy? 

Oba typy mogą być właściwym wyborem dla Twojego domu – to konkretna równowaga między różnymi wyrazami estetycznymi i funkcjonalnością. Tak czy inaczej, musisz dokonać wyboru, więc równie dobrze możesz zacząć rozważać zalety i wady.

Zdecyduj również, jak głęboka ma być rama okienna. Głębokość ramy może mieć znaczenie w stosunku do reszty konstrukcji domu i mieć wpływ na sposób użytkowania okien. To tylko wybór różnych kwestii, z których możesz skorzystać sięgając porady u specjalistów Poldom.co.uk.

Który projekt pasuje do Twojego domu?

Ogólnie rzecz biorąc, masz dwie możliwości: możesz wybrać typ okna, który pasuje do stylu Twojego domu, lub możesz poeksperymentować i pozwolić oknom przełamać styl i być elementem, który nada Twojemu domowi nowy wygląd. Pierwsza opcja to bezpieczny wybór, ale trochę ekstrawagancji dla okna też może zadziałać.

Pamiętaj też, że okno to coś więcej niż rama ze szkłem. Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o przyczepność, wentylację, bezpieczeństwo dzieci i wiele innych ważnych aspektów.

Podobne Tematy

Top 5 materiałów do budowy domu

Redakcja PortalwSieci.pl

Aktualne trendy i strategie zarządzania kosztami na rynku materiałów budowlanych w 2023 roku

Redakcja PortalwSieci.pl

Jak przechowywać żywność? 6 zasad

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz