wepik export 202309210155336dps
Komputer

Yandex Hack 2023: Co to oznacza dla SEO?

25 stycznia 2023 roku doszło do wycieku kodu źródłowego Yandex – rosyjskiej wyszukiwarki internetowej. Jej pełny kod źródłowy wyciekł do sieci. Jest to jedno z najbardziej intrygujących i przełomowych wydarzeń w branży SEO w ostatnich latach. Ale dlaczego powinniśmy zwrócić na to uwagę? Oto dlaczego: Yandex i Google są bardzo podobne pod względem przetwarzania technicznego elementów strony internetowej, a ten wyciek pokazał nam 1 922 czynniki rankingowe, które Yandex wykorzystuje w swoim algorytmie.

Yandex a Google

Yandex i Google są do siebie bardzo podobne pod względem działania. Algorytm Yandex pokazuje analogię RankBrain: MatrixNext. Wydaje się również, że korzystają z PageRank (prawie tak samo jak Google), a wiele ich algorytmów tekstowych jest takie same. Co ciekawe, w Yandex pracuje wielu byłyh pracowników Google. Dlatego przeglądanie tych 1 922 czynników rankingowych, które pochodzą z archiwum „Kernel” (i są tylko jednym z wielu zestawów czynników w bazie kodów Yandex), jest konieczne.

Wczesna analiza czynników rankingowych

Wiele z tych czynników rankingowych to rzeczy, które już znamy, takie jak:

  • wiele czynników związanych z linkami (np. wiek, trafność itp.)
  • trafność treści, wiek i świeżość
  • niezawodność hostingu
  • sygnały zachowania użytkowników końcowych
  • kliknięcia

Niektóre strony również otrzymują preferencje (takie jak Wikipedia).

Możliwe negatywne czynniki rankingowe:

  • FI_ADV — ten czynnik oznacza, że posiadanie dużej ilości reklam na swojej stronie i kupowanie PPC może negatywnie wpływać na rankingi.
  • FI_DATER_AGE — ten czynnik ocenia wiek treści, czyli czy twój artykuł jest starszy niż 10 lat, czy nie ma określonej daty. Dane o dacie są ważne, więc jeśli brakuje ich w twojej treści, może to obniżyć twoje rankingi.
  • FI_COMM_LINKS_SEO_HOSTS — może to być negatywny czynnik, jeśli masz zbyt wiele komercyjnych tekstów kotwiczących, szczególnie jeśli proporcja takich linków przekracza 50%. Zwracaj uwagę na dystrybucję tekstu kotwicy.

Możliwe pozytywne czynniki rankingowe:

  • FI_IS_COM— domeny .com otrzymują wzrost w rankingach.
  • FI_YABAR_HOST_VISITORS — im więcej ruchu generujesz, tym większą moc rankingową ma twoja strona. Strategia skierowania na mniejsze, łatwiejsze słowa kluczowe na początku, aby zbudować publiczność przed skierowaniem na trudniejsze słowa kluczowe, może pomóc w budowaniu ruchu.

Kluczowe wnioski

Yandex i Google, będąc tak podobnymi do siebie w teorii, oznaczają, że ten wyciek danych to coś, na co musimy zwrócić uwagę. Kilka tych czynników może już być powszechnie znane wśród specjalistów SEO, ale potwierdzenie ich przez inną wyszukiwarkę wzmacnia, jak ważne są dla twojej strategii. Te początkowe wyniki i zrozumienie, co mogą oznaczać dla twojej strony internetowej, mogą pomóc ci zidentyfikować, co poprawić, co odrzucić i na czym skupić się, jeśli chodzi o twoją strategię SEO.

Artykuł powstał przy współpracy z Mateusz Lomber.

Podobne Tematy

TOP 10 w najlepiej sprzedających się gier na konsolach

Redakcja PortalwSieci.pl

Kto jest dyrektorem generalnym TikToka?

Redakcja PortalwSieci.pl

Najlepszy monitor do komputera w 2023 roku

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz