czym podkarmic pszczoly na wiosne
Ciekawostki

Czym, jak i po co podkarmiać pszczoły na wiosnę? 3 porady na wiosenne pobudzanie pszczół

Wiosenne podkarmianie pszczół to coraz popularniejsza wśród pszczelarzy metoda wzmocnienia pszczelego roju już na początku roku. Podkarmianie syropem lub ciastem cukrowym niesie ze sobą szereg korzyści. Jak się do tego zabrać i właściwie po co podkarmiać pszczoły na wiosnę? Po przeczytaniu tego artykułu poznasz nie tylko odpowiedzi na te pytania, ale też przekonasz się, że wiosenne podkarmianie pszczół można przeprowadzić w naprawdę prosty i skuteczny sposób.

Podkarmianie pszczół na wiosnę – o co w tym chodzi?

Chociaż mogłoby wydawać się, że dokarmianie pszczół wiosną to zupełne pomylenie pszczelarskich pojęć, znawcy tematu doskonale wiedzą, jak korzystny wpływ na rodzinę pszczelą ma podawanie do gniazda syropu cukrowego lub ciasta właśnie wiosną. W tym okresie często zdarza się, że pszczoły zużyły już zimowe zapasy (jeśli były niewystarczające) lub są zbyt słabe, aby przejść do ramek z pokarmem oddalonych od gniazda. Podkarmianie pszczół na wiosnę może nieraz uratować słabszą rodzinę.

Wiosenne podkarmianie pszczół a pierwszy wiosenny miód

Ilości, które są podawane, gdy tylko stopi się pierwszy śnieg i zrobi się nieco cieplej nie są duże, ale działają stymulująco na rozwój rodziny poprzez pobudzenie matki do czerwienia w tym newralgicznym okresie. Bardzo ważne jest, aby matka pszczela szybko zaczęła czerwić, aby przed pierwszym wiosennym zbiorem miodu rodzina była naprawdę silna. Wykarmienie nowego pokolenia pszczół wymaga nie tylko więcej energii od pszczół – karmicielek, ale także czasu na wyhodowanie larw. To właśnie dlatego podkarmianie pszczół na wiosnę przekłada się na pierwsze wiosenne zbiory miodu, które będą miały miejsce za ok. 2-3 miesiące.

3 powody, dla których warto podkarmiać pszczoły wiosną

 

  • Szybszy i bardziej intensywny rozwój pszczół

Podawanie ciasta dla pszczół lub syropu cukrowego wpływa na zdecydowanie szybszy rozwój pszczelego roju, który właśnie w tym okresie potrzebuje często większych ilości pożywienia. W ten sposób do matki pszczelej dociera sygnał – jest więcej pożywienia, trzeba więcej czerwić. To prowadzi do szybszego rozwoju rodziny.

 

  • Silna rodzina gwarantem większych ilości miodu

Silna rodzina, w której robotnic jest o wiele więcej w stosunku do rodziny, która nie została podkarmiona na wiosnę to gwarancja, że zbiory pierwszego wiosennego miodu będą obfitsze. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że rój pszczeli, który szybko rozwinął się wiosną w trakcie całego sezonu pszczelarskiego będzie przynosił duże ilości miodu.

 

  • Silny rój = więcej możliwości

Ale, ale… silny rój to nie tylko większe zbiory miodu. Z silnej rodziny można zrobić więcej odkładów. Siła roju ma też wpływ na odporność na choroby a dużą rodzinę łatwiej przezimować. Chociaż mówi się, że nowy sezon pszczelarski zaczyna się w sierpniu, gdy matka pszczela składa jajeczka pszczół, które będą zimować w danym roku okres pierwszych oblotów jest – jak widać – niemniej ważny.

Najpopularniejsze metody podkarmiania pszczół na wiosnę

Wiosenne podkarmianie pszczół przeprowadza się głównie trzema metodami: za pomocą ciasta cukrowego, syropu cukrowego lub umieszczając w ulu ramki z pokarmem.

Ciasto cukrowe

Ciasto cukrowe to wygodna forma podawania pokarmu pszczołom i jest ona obecnie najchętniej wybierana przez pszczelarzy. Ciasto cukrowe łatwo dzielić na porcje i łatwo umieścić wewnątrz ula, bez korzystania z podkarmiaczki. Warto zwrócić uwagę, że dostępne obecnie w sprzedaży ciasta cukrowe często zawierają dodatkowe domieszki np. pyłku pszczelego, co jeszcze bardziej stymuluje pszczeli rój do rozwoju.

Syrop cukrowy

Syrop powstały z cukru rozpuszczonego w wodzie to najbardziej rozpowszechniona metoda dokarmiania pszczół, jednak stosunkowo rzadko wybierana do wiosennego karmienia. Podkarmianie pszczół na wiosnę syropem wymaga o wiele większej uwagi niż podawanie ciasta cukrowego. W okresie pierwszych oblotów pogoda jest jeszcze kapryśna a duży spadek temperatury może doprowadzić do zamarznięcia syropu wewnątrz podkarmiaczki. Kolejnym problemem jest umieszczenie podkarmiaczki w ulu w taki sposób, aby nie doprowadzić do nadmiernego spadku temperatury wewnątrz gniazda – zabieg ten musi być przeprowadzany w naprawdę ciepły dzień.

Odsklepione ramki z pokarmem

Kolejną prostą metodą podawania pokarmu pszczołom na wiosnę jest umieszczenie za zatworem odsklepionej ramki z pokarmem. Jeśli pszczoły będą zainteresowane przeniesieniem pokarmu do wnętrza gniazda na pewno to zrobią. Dzięki tej metodzie robotnice nie muszą się męczyć przerabiając syrop czy ciasto cukrowe a dodatkowe zapasy pokarmu na przedwiośniu mogą okazać się nieocenione.

3 najważniejsze rady, które pomogą we wzmocnieniu rodzin

 

  • Stosuj tylko sprawdzone metody

Koniec zimy lub początek wiosny to zdecydowanie nie najlepszy moment na pszczelarskie eksperymenty. Od podania pokarmu wiosną często zależy, czy rodzina w ogóle przezimuje. Sprawdzanie reakcji pszczół na nowe metody lepiej zostawić na letnie miesiące.

 

  • Ciasto cukrowe zamiast syropu

Szybki, prosty i skuteczny zabieg wiosennego podkarmiania pszczół najlepiej przeprowadzić za pomocą ciasta cukrowego. Trwa to dosłownie chwilę a pszczoły na przedwiośniu chętnie korzystają z dodatkowego pokarmu. Ciasto pszczele nie wymaga przygotowania, jest dobrze przyswajalne przez pszczoły i wydajne.

 

  • Ilość pokarmu a siła rodziny

Ilość pokarmu, jaką zamierzamy podać do gniazda trzeba uzależnić od siły rodziny. Z tego powodu po podaniu pierwszej porcji ciasta cukrowego, syropu lub umieszczeniu wewnątrz ula ramek z odsklepionym pokarmem najlepiej jest dokonać przeglądu – oczywiście, gdy są sprzyjające warunki atmosferyczne. Możliwe, że do wiosennego podkarmienia pszczół konieczne będzie dwu- a nawet trzykrotne podanie ciasta lub syropu.

Kiedy i jak podkarmiać pszczoły na wiosnę?

Pierwsze, wiosenne podkarmianie pszczół przeprowadza się zwykle po pierwszym oblocie pszczół – wczesną wiosną lub pod koniec zimy – zwykle w marcu i kwietniu. Ciasto cukrowe podaje się bezpośrednio na gniazdo, umieszczając kawałek ciasta na beleczkach odstępnikowych, aby umożliwić pszczołom swobodny dostęp do pokarmu z każdej strony. Syrop cukrowy podaje się w podkarmiaczkach. Przechowane przez zimę ramki z pokarmem po odsklepieniu umieszcza się za zatworem, aby nie zwiększać kubatury gniazda.

 

9k=Artykuł przygotowało Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz, sklep pszczelarski zajmujący się sprzedażą sprzętu, akcesoriów i wyrobów pszczelarskich

Podobne Tematy

Ponad sto lat historii Szczecina zaklęte w ścianach Hotelu Dana

Redakcja PortalwSieci.pl

Pyłek pszczeli kwiatowy: Superfood z Ula

Redakcja PortalwSieci.pl

Record pressing – wszystko, co powinieneś wiedzieć o produkcji winyli

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz