Lista Top 10 cudów świata
Ciekawostki

Lista Top 10 cudów świata

10 największych cudów świata, arcydzieło umiejętności i pracy rąk ludzi tamtej epoki. Dziś ze zdumieniem patrzymy na te cuda, że ​​w tak odległych wiekach, bez nowoczesnej technologii i maszyn, powstały tak wspaniałe konstrukcje.

Kto decyduje o 7 cudach świata? Dlaczego nazywane są 7 cudami świata? W 2000 roku szwajcarska firma Fundacja Nowych 7 Cudów Świata rozpoczęła kampanię mającą na celu wyłonienie Nowych Siedmiu Cudów Świata. W którym ponad dziesiątki milionów ludzi głosowało online. Ostateczne wyniki ogłoszono w 2007 roku i wybrano nowe siedem cudów.

Jakie jest oficjalne 7 cudów świata? Oto lista 10 największych cudów świata:

Lista oficjalnych 10 największych cudów świata:

Łaźnie rzymskie

Łaźnie rzymskie

Słynny kompleks łaźni rzymskich jest miejscem o znaczeniu historycznym w Somerset. Dom jest dobrze zachowanym rzymskim miejscem kąpieli publicznych. To rekonstrukcja wcześniej zniszczonych łaźni. Został zniszczony w VI wieku, z biegiem czasu nastąpiła przebudowa łaźni, a ostatnie uzupełnienia wykonano pod koniec XIX wieku.

Termy są główną atrakcją turystyczną współczesnego świata. Rocznie odwiedza je ponad milion gości. Wystąpił w programie telewizyjnym Seven Natural Wonders z 2005 roku jako jeden z cudów West Country. Zwiedzający mogą zobaczyć Termy i Muzeum, ale nie mogą wejść do wody.

Krzywa Wieża w Pizie

Krzywa wieża w Pizie

Ta wieża została zbudowana po raz pierwszy w Pizie, mieście we Włoszech, 14 sierpnia 1173 roku. Znana jest ze swojego nachylenia w prawą stronę. Do tej pory stoi stabilnie i nic mu się nie stało zamiast przechyłu.

Koloseum

Koloseum

Koloseum lub Koloseum, pierwotnie Amfiteatr Flawiuszów to eliptyczny amfiteatr w centrum Rzymu we Włoszech. To jedna z najwspanialszych budowli, jakie kiedykolwiek zbudowano w historii Rzymu.

Koloseum było pierwotnie znane jako Amfiteatr Flawiuszów i jest największym amfiteatrem, jaki kiedykolwiek zbudowano w Cesarstwie Rzymskim. Jest to okrągła budowla, która zajmuje miejsce na wschód od Forum Romanum. Ten amfiteatr został zbudowany w celu organizowania zawodów gladiatorów, dramatów i zabaw, takich jak polowanie na zwierzęta, konstruowanie pozorowanych bitew morskich, a publiczność mogła również oglądać go na otwartej przestrzeni i kibicować swoim ulubieńcom.

Zobacz też; Top 15 najpiękniejszych kobiet na świecie 2023

Chichen Itza

Chichen Itza

Zostało założone przez cywilizację Majów w 400 rne i znajduje się w północno-środkowej, północnej części półwyspu Jukatan, obecnie zwanego Meksykiem. Chichen ma 1500-letnią historię i znajduje się 75 mil od Meridy. Mówi się, że był głównym regionalnym punktem różnych uroczystości. We wcześniejszych dniach i czasach zarządzali nim kapłani.

Chichen oznacza „przy ujściu studni Itza”. Słowo Chi oznacza „usta”, Chen „studnię”, a Itza „plemię Itza”. Głównym przekonaniem jest to, że ludzie byli rzucani z góry jako ofiara, aby uszczęśliwić swojego boga, a ci, którzy mogli przeżyć, byli tymi, których uważano za jasnowidzów.

Hagia Sofia

Hagia Sofia

Arcydzieło budownictwa, Hagia Sophia, to dawna chrześcijańska bazylika patriarchalna (kościół), później cesarski meczet, a obecnie muzeum w Stambule w Turcji. Hagia Sophia jest obecnie drugim najczęściej odwiedzanym muzeum w Turcji, przyciągającym rocznie prawie 3,3 miliona zwiedzających.

Od początkowej przebudowy do budowy pobliskiego Meczetu Sułtana Ahmeda (Błękitnego Meczetu w Stambule) w 1616 roku był głównym meczetem Stambułu. Hagia Sophia służyła jako inspiracja dla wielu innych meczetów osmańskich, takich jak Błękitny Meczet, Meczet Şehzade, Meczet Süleymaniye, Meczet Rüstem Pasha i Meczet Kılıç Ali Paşa

Machu Picchu

Machu Picchu

Machu Picchu to prekolumbijskie imperium Inków, które znajduje się prawie 8000 stóp nad poziomem morza. Miejsce to znajduje się na grzbiecie górskim nad doliną Urubamba w Peru. Miasto nazywane jest również „zaginionym miastem Inków”. Machu Picchu zostało zbudowane około 1450 roku, u szczytu imperium Inków. Został opuszczony nieco ponad 100 lat później, w 1572 roku, jako spóźniony skutek podboju hiszpańskiego.

Machu Picchu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku. W 2007 roku zostało uznane za jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata w światowej ankiecie internetowej.

Tadż Mahal w Agrze

Taj Mehal z Agry

Został zbudowany przez słynnego władcę Mogołów Szahdżahana na pamiątkę jego ukochanej żony Mumtaz Mahal. Taj Mahal jest uważany za najlepszy przykład architektury Mogołów i jest powszechnie uznawany za „klejnot sztuki muzułmańskiej w Indiach”. Jest to jedna z najbardziej znanych budowli na świecie i symbol bogatej historii Indii. Taj Mahal przyciąga rocznie ponad 3 miliony turystów. W 2007 roku został uznany za jeden z 10 największych cudów świata.

Posąg Chrystusa Odkupiciela

Pomnik Cristo Rendetora

Jest to największy posąg Art Deco na świecie i piąty co do wielkości posąg Jezusa na świecie. Symbol chrześcijaństwa na całym świecie, statua stała się także kulturową ikoną zarówno Rio de Janeiro, jak i Brazylii, i jest wymieniona jako jeden z 7 nowych cudów świata. Posąg ma 30 metrów (98 stóp) wysokości, nie licząc 8-metrowego cokołu. Ramiona rozciągają się na szerokość 28 metrów (92 stóp). Wykonany jest ze zbrojonego betonu i steatytu i został zbudowany w latach 1922-1931.

Petra

Ogólny widok Petry

Jest to archeologiczne miasto Jorden, które słynie z wykutej w skale architektury i systemu kanałów wodnych. Inna nazwa Petry to Rose City ze względu na kolor kamienia, z którego jest wyrzeźbiona. Założona w 312 roku p.n.e. jako stolica arabskich Nabatejczyków, jest symbolem Jordanii. Leży na zboczu Jebel al-Madhbah w kotlinie wśród gór, które tworzą wschodnią flankę Arabah (Wadi Araba), dużej doliny biegnącej od Morza Martwego do Zatoki Akaba.

Petra została wymieniona wśród 7 nowych cudów świata w 2007 roku. Jest to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna Jordanii i jedno z „10 najlepszych miejsc do zobaczenia przed śmiercią”.

Wielki Mur Chiński

10 największych cudów świata

Uważany za jeden z 10 nowych cudów świata, Wielki Mur Chiński został zbudowany w VII wieku pne. Jest to seria fortyfikacji zbudowanych w celu ochrony chińskich państw i imperiów przed najazdami i inwazjami różnych koczowniczych grup stepu eurazjatyckiego. Jest uznawany na całym świecie za jedno z najbardziej imponujących osiągnięć architektonicznych w historii. Według badań archeologicznych cały mur ze wszystkimi jego odgałęzieniami mierzy 21 196 km.

Ponadto Wielki Mur Chiński można zobaczyć również z księżyca. Najwcześniejsza znana wzmianka o tym micie pojawia się w liście angielskiego antykwariusza Williama Stukeleya napisany w 1754. Stukeley tak napisał;

Ta potężna ściana o długości czterech mil [130 km] pod względem długości przewyższa jedynie Chiński Mur, który stanowi znaczną postać na kuli ziemskiej i można go dostrzec na Księżycu.

Źródło: Wspomnienia rodzinne księdza Williama Stukeleya (1887) tom. 3, str. 142. (1754).

W 1895 roku angielski dziennikarz Henry Norman również wspomniał o tym twierdzeniu. stwierdza;

oprócz swojego wieku cieszy się reputacją jedynego dzieła rąk ludzkich na kuli ziemskiej widocznej z Księżyca.

Źródło: Norman, Henry, Ludy i polityka Dalekiego Wschodu, s. 215. (1895).

Jakie są oryginalne Siedem Cudów Świata?

Stare 7 cudów świata lub starożytne siedem cudów świata to:

Piramidy w Gizie, najstarszy z siedmiu cudów świata i jedyny z nich zasadniczo istniejący do dziś. Była to najwyższa budowla wzniesiona przez człowieka na świecie przez prawie 4000 lat.

Wiszące ogrody Babilonu, uważa się za wznoszącą się serię wielopoziomowych ogrodów zawierających wszelkiego rodzaju drzewa, krzewy i winorośle. Dokładna lokalizacja nieznana, na ogół należąca do królowej Sammu-ramat, króla Nabuchodonozora II lub asyryjskiego króla Sennacheryba.

Posąg Zeusa w Olimpii duża rzeźba greckiego boga na tronie, wykonana około 435 roku p.n.e. przez Fidiasza z Aten.

Świątynia Artemidy w Efezie, znany również jako Świątynia Diany. Budowla słynąca z imponujących rozmiarów została zbudowana w 550 roku pne na cześć Artemidy, greckiej bogini łowów.

Mauzoleum Halikarnasu monumentalny grobowiec zbudowany w IV wieku p.n.e. dla króla Mauzolosa i jego siostry-żony Artemizji II z Karii.

Kolos z Rodoswysoki na 110 stóp posąg wzniesiony w mieście Rodos przez Charesa z Lindos w 280 roku p.n.e. ku czci greckiego boga słońca Heliosa.

Faros z Aleksandrii, najsłynniejsza latarnia morska starożytnego świata. Była to pierwsza na świecie latarnia morska, w której zastosowano lustra odbijające światło słoneczne z odległości wielu kilometrów od morza. Zbudowany dla egipskiego Ptolemeusza II około 280 roku p.n.e. na wyspie Faros u wybrzeży Aleksandrii. (źródło).

Podobne Tematy

Przechowalnia rzeczy w Warszawie – dlaczego taka opcja zyskuje na popularności?

Redakcja PortalwSieci.pl

Czym, jak i po co podkarmiać pszczoły na wiosnę? 3 porady na wiosenne pobudzanie pszczół

Redakcja PortalwSieci.pl

Jak wielki jest kosmos? 5 najwiekszych planet

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz