Zapalenie stawów należy bez wątpienia do najczęściej spotykanych przypadłości u psów. Nie zapadają na to schorzenie, jak mogłoby się pozornie wydawać, jedynie starsze i o większych gabarytach czworonogi, ale i młodsze i mniejsze osobniki. Dzięki temu artykułowi dowiecie się, jak najczęściej objawia się zapalenie stawów u psa, a także tego, jakie są jego najczęstsze przyczyny, jak postępować, gdy przypuszczamy, że problem ten dotyczy również naszego pupila, na czym polega leczenie tej choroby u psa oraz jak jej zapobiec.
10 objawów, które mogą wskazywać na zapaleniu stawów u psa
Istnieją różne przesłanki ku temu, że pies może mieć zapalenie stawów. Niewątpliwie powinno nam dać do myślenia, jeżeli dostrzeżemy u naszego czworonożnego przyjaciela choć jeden z dziesięciu poniższych symptomów:
kulawizna;
nerwowa reakcja psa na dotykanie obolałego miejsca (piszczenie, skomlenie);
problemy ze wstawaniem z legowiska i wchodzeniem po schodach;
występowanie obrzęków na chorej kończynie;
w ruchu stawy zwierzęcia wydają niepokojące odgłosy;
apatia i stronienie od zabawy;
występowanie zapalenia w okolicach kręgosłupa, które uwidacznia się w trakcie poruszania się i ruszania głową;
sztywny chód;
spadek apetytu, a co za tym idzie – utrata masy ciała;
w przypadku gdy zapalenie stawów jest spowodowane infekcją – stan podgorączkowy i powiększone węzły chłonne.
Warto pamiętać o tym, że im starszy pies, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na to schorzenie i mocniej odczuwalne są jego objawy. Bardziej narażone na wystąpienie choroby są też duże rasy psów, ponieważ intensywniej wzrastają u nich kości i towarzyszące im struktury stawowe.
Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia stawów u psa?
Zapalenie stawów u psa może być spowodowane różnorodnymi przyczynami. Zazwyczaj są nimi:
- zaburzenia rozwojowe takie jak dysplazja stawów biodrowych lub stawu łokciowego;
- wrodzone choroby bądź predyspozycje genetyczne;
- zaburzenia hormonalne;
- zaburzenia kostnienia w chrząstce stawowej występujące u dużych psów;
- martwica głowy kości udowej u mniejszych osobników;
- osteoporoza – dotyczy szczeniąt lub młodych psów;
- zaburzenia metabolizmu;
- starcze zwyrodnienia;
- nadwaga i otyłość;
- nadmierne obciążenie stawów;
- toksyny;
- urazy o mechanicznym charakterze;
- operacje stawów;
- nowotwory;
- zwyrodnieniowe choroby kręgosłupa;
- choroby zakaźne i autoimmunologiczne;
- niewłaściwe odżywianie;
- nieprawidłowo prowadzone leczenie.
Co należy zrobić, gdy podejrzewamy u psa zapalenie stawów?
Jeżeli minie kilka dni i okaże się, że stan psa nie dość, że nie uległ poprawie, to jeszcze w dodatku się pogorszył, natychmiast należy odwiedzić gabinet weterynaryjny. Lekarz weterynarii zada nam dokładne pytania dotyczące tego, jakie niepokojące zmiany zaobserwowaliśmy w ostatnim czasie u pupila, i przeprowadzi badanie RTG, które umożliwi wstępne rozpoznanie zapalenia stawów. Oprócz tego może zaproponować nam także badanie cytologicznej mazi stawowej. Pozwoli ono lepiej sprecyzować przyczynę dolegliwości.
Na czym polega leczenie zapalenia stawów u psa?
Psie zapalenie stawów można leczyć na kilka sposobów. O tym, który z nich zostanie wdrożony, decyduje weterynarz po ustaleniu przyczyny choroby. Najczęściej zaleca on podawanie zwierzęciu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i stosowanie regularnej suplementacji chondroprotektorów – preparatów wspomagających funkcje stawów. Dzięki tym wszystkim środkom stawy nie tylko mniej bolą, ale i sprawniej pracują.
Skutki dysplazji biodrowej czy zwyrodnienia stawów nie zawsze da się wyleczyć, ale dzięki systematycznemu przyjmowaniu środków przeciwbólowych można znacznie je złagodzić. Natomiast w przypadku gdy przyczyna zapalenia stawów leży w zaburzeniach immunologicznych, lekarz każe podawać psu leki sterydowe czy też inne o działaniu immunosupresyjnym.
Bez względu na to, którą metodę leczenia psiego zapalenia stawów się wdroży, trzeba mieć na uwadze, że efekty mogą być zauważalne dopiero po jakimś czasie. Dlatego powinno uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać, jeżeli nie zauważymy błyskawicznych postępów w leczeniu pupila.
O czym jeszcze powinno się pamiętać, gdy zdiagnozuje się u psa zapalenie stawów?
Regeneracji sprzyja na pewno odciążenie stawów. W tym celu należy ograniczyć ruch do minimum i zmniejszyć wagę ciała. Ważne, aby wprowadzić odpowiednio zbilansowaną dietęi konsekwentnie się jej trzymać, zwłaszcza jeżeli pies jest otyły. Jeśli widzimy, że choroba mocno odbiła się na kondycji fizycznej czworonoga, pomocna będzie fizjoterapia. Poprawi ona sprawność fizyczną zwierzęcia, a zarazem znacznie zwiększy ruchomość jego stawów i zredukuje ból.
W jaki sposób zapobiegać wystąpieniu zapalenia psów u psa?
Jeśli zależy nam na tym, aby nasz pies nie doświadczył, czym jest zapalenie stawów, już od najmłodszych lat kładźmy duży nacisk na zapobieganie tej chorobie. W jaki sposób możemy to robić? Przede wszystkim zadbajmy o to, aby czworonóg utrzymywał przez cały czas prawidłową masę ciała. Pomoże w tym regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednie odżywianie. Pożądane jest, aby uzupełnić dietę zwierzęcia o suplementy zawierające chondroitynę i glukozaminę, które wspomagają chrząstki stawowe.
Pilnujmy również tego, aby pupil, szczególnie gdy jest jeszcze w szczenięcym wieku, nie podskakiwał zbyt wysoko, nie biegał za dużo ani nie wchodził i schodził po schodach (powinien być wnoszony przez właściciela na rękach lub przetransportowywany w górę i w dół windą). Nie zapominajmy także o poddawaniu psa regularnym badaniom krwi oraz – w dwuletnim odstępie czasu – prześwietleniu stawów. Pozwoli to uniknąć problemów ze stawami w późniejszym okresie.
Zapalenie stawów u psa – podsumowanie
Zapalenie stawów to, jak widać, choroba, która może objawiać się u psa w bardzo dokuczliwy sposób i uprzykrzać mu z tego powodu życie. Dlatego zapobiegajmy jej, jak tylko możemy, a jeśli jest już na to za późno, to przynajmniej korzystajmy z rozwiązań, które pozwolą uśmierzyć cierpienie naszego przyjaciela.
Artykuł powstał przy współpracy z Kliniką Teodorowscy – kliniką weterynaryjną na Śląsku, w Mikołowie i Orzeszu. |