Mimo kryzysów z ostatnich lat (pandemia, a teraz inwazja Rosji na Ukrainę) polscy przedsiębiorcy cały czas wzmacniają eksport decydując się na wysyłanie swoich produktów poza Unię Europejską. Dzisiaj odpowiemy na pytanie dotyczące tego, co należy zrobić aby skorzystać z 0% stawki VAT na eksportowane towary.
Podstawą jest prawidłowe udokumentowanie eksportu. Zerowa stawka VAT może przysługiwać w momencie spełnienia dwóch warunków, które związane są z ustawie o VAT. Chodzi tutaj o to, że eksportowany produkt musi być dostarczony do kraju, który znajduje się poza terenem Unii Europejskiej oraz o to, że podatnik musi posiadać dokumenty, które potwierdzą fakt takiego wywozu.
Mowa tutaj o jednym z poniższych dokumentów:
– Dokument w formie elektronicznej, wygenerowany z systemu teleinformatycznego, za pośrednictwem którego złożono zgłoszenie wywozowe lub wydruk tego dokumentu potwierdzony przez urząd celny – czyli komunikat IE-599;
– Dokument w formie elektronicznej, otrzymany z innego źródła niż system teleinformatyczny służący do obsługi zgłoszeń wywozowych, potwierdzony przez właściwy organ celny;
– Zgłoszenie wywozowe w papierowej formie, złożone poza wyżej wspomnianym systemem teleinformatycznym, bądź jego kopia potwierdzona przez właściwy organ celny – dokument SAD.
Przy czym warto zaznaczyć, że organy celne preferują komunikat IE-599. Zalecane jest więc korzystanie właśnie z niego.
W przypadku braku potwierdzenia wywozu, nie należy odwlekać działań do ostatniego momentu. Dobrze stosować zasadę, że jeśli mija kilka dni, a my nadal nie otrzymaliśmy elektronicznego komunikatu wywozowego, to powinniśmy podjąć konkretne działania. Chodzi tutaj o gromadzenie innego rodzaju dowodów, które będą potwierdzać wywóz (np. potwierdzenie doręczenia do kontrahenta zlokalizowanego poza Unią Europejską w postaci podpisanego przez odbiorcę towaru listu przewozowego).
Mając odpowiednie potwierdzenie, że towar opuścił teren Wspólnoty, możemy już rozliczyć transakcję jako eksport. Warto jednak wpierw zastanowić się czy dobrym rozwiązaniem (żeby uniknąć ryzyka podatkowego) nie będzie złożenie wniosku o alternatywne potwierdzenie wywozu przy załączeniu pozyskanych przez nas dokumentów, które będą dowodami w sprawie.
Artykuł powstał dzięki współpracy z Nowak Consulting – Doradztwo Celne.