20231004172408 gea973063b568bf36900f840fcc3ff8126009dcd028583fc513b5803e498c1eb41dc005bad351096821b65f46a25678cbad6253676d1b3b33cd45b7a621da83be 640.jpg
Technika

Czym jest i jak działa celownik noktowizyjny?

Jak dostrzec obiekty podczas nocnych polowań? Jednym z rozwiązań jest celownik noktowizyjny, który jest świetnym rozwiązaniem dla myśliwych, ale także dla osób, które chcą obserwować teren w sytuacji, gdy doskwiera brak naturalnego światła. 

Celownik noktowizyjny, czyli?

Celownik noktowizyjny to urządzenie, które pozwala na obserwację terenu w nocy, nad ranem lub wieczorem, kiedy światło naturalne jest nikłe lub nie ma go wcale. Z uwagi na to, iż noktowizory potrzebują szczątkowego światła, aby przetwarzać i wzmacniać jego obraz, stosuje się w nich emitery podczerwieni, czyli diody 940nm lub 850nm. Drugi rodzaj wspomnianych diod, choć zapewniają większy zasięg urządzenia, żarzą się podczas oświetlania, co sprawia, że mogą być dostrzeżone. 

Ponadto warto wiedzieć, iż noktowizja jest skuteczna w zakresie temperatur od –20°C do +55°C. Obraz generowany przez noktowizor może być prezentowany w odcieniach zieleni lub czarno-biały. Wyróżniamy dwa główne rodzaje noktowizorów – analogowe oraz elektroniczne. We współczesnym myślistwie często stosowane są te drugie, w których soczewka skupia światło odbite od obiektów na matrycy. Następnie sygnał trafia z matrycy do procesora obrazu, a ten dalej do wyświetlacza. W wypadku noktowizorów analogowych elementem odpowiedzialnym za przetwarzanie skupionego światła jest fotokatoda. 

Najważniejsze parametry celownika noktowizyjnego

W sklepie dzikiaknieja.pl znajdziesz wiele celowników noktowizyjnych, co rodzi pytanie, który będzie najlepszym wyborem. Celowniki posiadają wiele parametrów poza ceną, na które warto zwrócić uwagę. 

Podstawą będzie przede wszystkim sposób montażu – niektórzy producenci dodają do swoich produktów adaptery. Szczególnie ma to znaczenie w sytuacji, gdy chcemy użytkować celownik jako monokular noktowizyjny. Ponadto istotną kwestią jest waga samego celownika, która powinna być możliwie jak najniższa, dzięki czemu nie wpłynie znacząco na komfort korzystania i noszenia broni. Poza tym celowniki noktowizyjne muszą być odporne na odrzut – warto pamiętać o zasadzie, że im większy kaliber, tym większa wymagana odporność celownika. Niezwykle ważny jest także zoom optyczny, który umożliwia obserwację na większym dystansie. Wsparciem zoomu optycznego jest zoom cyfrowy, który jednak wpływa na ogólną jakość obrazu. 

W trakcie działań nocnych broń i jej akcesoria są narażona na działanie niekorzystnej aury, dlatego celownik powinien charakteryzować się wodoszczelnością, która uchroni go przed przemoknięciem w czasie ulewy. Z racji swojej charakterystyki noktowizory muszą być zasilane – ważne więc, aby czas działania na jednym zestawie baterii czy akumulatorów był możliwie jak najdłuższy, a sposób ładowania jak najprostszy (np. przez port USB, co pozwoli na ładowanie noktowizora w terenie). Dodatkowymi opcjami w celownikach noktowizyjnych są m.in. możliwość zapisu obrazu na wbudowanej karcie pamięci, obecność żyroskopu, kompasu czy możliwość łączenia się z urządzeniem przez Wi-Fi lub bluetooth. Z punktu widzenia komfortu użytkowania warto także zwrócić uwagę na to, w jakich barwach celownik wyświetla obraz. Zielony odcień wyświetlacza podczas działań nocnych sprawia, że wzrok się nie męczy, do wyboru natomiast są modele z czarno-białym wyświetlaczem, który również spełni swoją funkcję. 

Podobne Tematy

Fujifilm i 4 jego nowe projekty aparatów

Redakcja PortalwSieci.pl

Meta ukarana w wysokości 400 milionów euro

Redakcja PortalwSieci.pl

Jak wybrać odpowiednią drukarkę Kyocera do swoich potrzeb?

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz