photomix image 2
Muzyka

Top 10 najbogatszych muzyków w Afryce

10 najbogatszych muzyków w Afryce. Przemysł rozrywkowy jest jednym z najbardziej lukratywnych przemysłów na świecie, a Afryka nie pozostaje w tyle. Istnieje ogromna liczba płodnych muzyków w Afryce, którzy pozostawili niezatarte ślady w branży i zgromadzili ogromne bogactwo podczas swojej niezwykle udanej kariery. W tym poście przedstawiamy listę najbogatszych muzyków afrykańskich według rankingu Forbes najbogatszych muzyków w Afryce.

Afrykański przemysł muzyczny masowo ewoluował i przez lata stał się lukratywny. Miarą sukcesu w branży muzycznej jest bogactwo i sława. Większość afrykańskich muzyków zawsze pojawia się na pierwszych stronach gazet, od wydawania hitów po koncerty, na których biorą udział tysiące uczestników z całej Afryki. Większość z nich ma zasięg globalny, a te, które znajdują się w centrum uwagi, to te z ogromnym wsparciem finansowym.

Afrykańscy muzycy rywalizowali ze swoimi odpowiednikami na scenie międzynarodowej pod względem ilości zgromadzonego bogactwa. Podczas gdy lista obejmuje cały kontynent, Nigeria ma najwyższego przedstawiciela na liście 10 najlepszych. Nigeryjscy artyści z listy A, tacy jak 2Baba, wizkid, Don Jazzy, Burna Boy i Davido, znaleźli się na liście najbogatszych muzyków w Afryce.

Ile są warci najbogatsi muzycy w Afryce? Ich wartość to miliony dolarów. Większość z nich ma wiele źródeł dochodów. Poznaj 10 najbogatszych afrykańskich muzyków i ich wartość netto.

Top 10 najbogatszych muzyków w Afryce (2023)

RangaNazwaNarodowośćData urodzeniaWartość nettoWytwórnia płytowa (e)
1.Youssou Madjiquène NdourSenegal1 października 1959 r145 milionów dolarówPrince Arts, Columbia chaos, Real world, Nonesuch
2.Aliaume Damala Badara Akon ThiamSenegal/Stany Zjednoczone16 kwietnia 197380 milionów dolarówKonvict Muzic
3.Nkosinathi Innocenty MaphumuloAfryka Południowa11 marca 197660 milionów dolarówMuzyka soulistyczna
4.David Adedeji AdelekeNigeria21 listopada 199235 milionów dolarówD.MW, RCA, Sony
5.Ayodeji Ibrahim BalogunNigeria16 lipca 1990 r25 milionów dolarówGwiezdny chłopiec; RCA, Sony
6.Niewinny Ujah IdibiaNigeria18 września 197522 miliony dolarówWytwórnia płyt cyfrowych Hypertek
7.Michaela Collinsa AjerehaNigeria26 listopada 198218 milionów dolarówWytwórnia płytowa Mavins
8.Damini Ebun Oluwa oguluNigeria2 lipca 1991 r17 milionów dolarówrozrywka na statku kosmicznym
9.Paweł OkojeNigeria18 listopada 198116 milionów dolarów
10.Inetimi Timaya OdonNigeria15 sierpnia 198012 milionów dolarówRekordy DM

Youssou N’dour (145 milionów dolarów)

Top 10 najbogatszych muzyków w Afryce

Z majątkiem wartym 145 milionów dolarów Youssou Madjiquène Ndour jest najbogatszym muzykiem w Afryce. Jest profesjonalnym piosenkarzem, autorem tekstów, kompozytorem, okazjonalnie aktorem, biznesmenem i politykiem. Działa w branży od ponad czterech dekad, a karierę muzyczną rozpoczął w wieku 15 lat, kiedy dołączył do Super Diamono. Dziś jest prawdopodobnie najsłynniejszym żyjącym piosenkarzem” w Senegalu, dużej części Afryki i zwycięzcą najbogatszych muzyków w z Afryki.

Oprócz muzyki, większość jego bogactwa pochodziła z jego licznych inwestycji i polityki. Jest właścicielem stacji telewizyjnej, własnej wytwórni płytowej, wielu restauracji, a także linii odzieżowej „youssou N’dour Seduction”. Ponadto pełnił funkcję senegalskiego ministra kultury i turystyki od kwietnia 2012 do września 2013. W 2005 roku zdobył nagrodę Grammy za najlepszy album z muzyką świata współczesnego za swój CD Egypt w 2005 roku.

AKON (80 milionów dolarów)

Akon: Top 10 najbogatszych muzyków w Afryce

Akon ma senegalsko-amerykańskie pochodzenie i jest drugim z najbogatszych muzyków w Afryce z majątkiem wartym 80 milionów dolarów. Urodził się jako Aliaune Damala Bouga Time puru Badara Akon Thiam i jest związany z branżą muzyczną od dłuższego czasu.

Akon wyrósł z zapomnienia na światło dzienne po wydaniu pierwszego singla „locked up” z jego debiutanckiego albumu Trouble w 2004 roku. Dziś jest określany jako jeden z najbogatszych muzyków afrykańskich, najlepszy muzyk w Afryce i jeden z najwybitniejszych muzyków.

Oprócz śpiewania Akon jest także aktorem, biznesmenem i producentem. Jest właścicielem wytwórni płytowej Konvict Muzik.

Akon zaszczycił swoją muzyczną galerię łącznie 45 utworami z listy Billboard Hot 100. W wyniku swojego zasłużonego wkładu w szeroko pojęty przemysł rozrywkowy, pojawił się w znakomitych krajowych i międzynarodowych nominacjach do nagród – w szczególności był nominowany łącznie pięć razy na liście nominacji do nagrody Grammy.

Nkosinathi (60 milionów dolarów)

nieokreślony

Nkosinathi Innocent Maphumulo to południowoafrykański DJ, producent muzyczny i dyrektor generalny Soulistic Music. Black Coffee jest najbogatszym muzykiem w Afryce z majątkiem wartym 60 milionów dolarów

Urodzony w Durbanie, w KwaZulu Natal, spędził lata formacyjne w Prowincji Przylądkowej Wschodniej w Mthatha, zanim wrócił do Durbanu, aby studiować muzykę w Natal Tech, gdzie specjalizował się w jazzie. Dziś jest jednym z najwybitniejszych producentów muzycznych z Afryki.

Black Coffee rozpoczął karierę w 1995 roku i wydał 5 albumów pod własną wytwórnią. W 2004 roku znalazł się w centrum uwagi po wzięciu udziału w Red Bull Music Academy w Kapsztadzie. Wygrał „Przełomowy DJ. roku” w 2005 roku, wśród licznych nagród przyznanych temu wybitnemu producentowi muzycznemu.

Davido (35 milionów dolarów)

Davido

Davido jest jednym z najlepszych artystów w Nigerii i Afryce. Jest wart 35 milionów dolarów, co zapewnia mu miejsce na liście najbogatszych afrykańskich muzyków magazynu Forbes. Profesjonalna piosenkarka, autorka tekstów, producentka muzyczna śpiewa pod szyldem wytwórni płytowej; DMW, RCA i Sony.

Wytwórnia DMW Davido przynosi również znaczną ilość gotówki, co przyczynia się do jego wartości netto wynoszącej 35 milionów dolarów. Ponadto Davido współpracował z wieloma artystami z całego świata. Wyprodukował piosenki dla innych czołowych artystów, takich jak Naeto C, Skales, Tiwa Savage Sauce kid i inni.

Jest ambasadorem marki wielu światowych i krajowych firm, takich jak Infinix, Globacom, Guiness Drink, Access BET, a ostatnio podpisał wielomilionową umowę z WEMA Bank.

Ayodeji Ibrahim Balogun (25 milionów dolarów)

Wizkid

Ayodeji Ibrahim Balogun jest Nigeryjczykiem i profesjonalnym piosenkarzem i autorem tekstów, występującym pod pseudonimem Wizkid. Z majątkiem wartym 21 milionów dolarów jest jednym z najbogatszych muzyków w Afryce.

Karierę muzyczną rozpoczął w 2001 roku, gdy miał zaledwie 11 lat, a światło dzienne ujrzał po wydaniu głównego singla „Holla at your Boy” z jego debiutanckiego albumu studyjnego supergwiazda w 2011 roku.

Wizkid zdobywa międzynarodowe uznanie po współpracy z Drake’em przy światowym hicie „one Dance”, który jest najwyżej oceniany w około 15 krajach. Większość swojego majątku zarabia na swoich mega umowach reklamowych z UBA, MTN, GLO, pepsi, Guinness i spersonalizowanym Ciroc.

Wizkid zdobył nagrodę Grammy w 2021 roku za najlepszy teledysk „Brown skin Girl” Beyonce, co umieściło go w gronie najbardziej szanowanych muzyków na świecie.

Zobacz również: U2 – wpływ na kulturę pop

2BABA (22 miliony dolarów)

2Baba

Innocenty Ujah Idibia (2BABA) to jedno z najbardziej znanych nazwisk w branży muzycznej w Nigerii i Afryce. Z majątkiem wartym 22 miliony dolarów, 2Baba jest jednym z najbogatszych muzyków w Afryce. Nigeryjski zawodowy piosenkarz, autor tekstów, producent muzyczny i przedsiębiorca jest szefem wytwórni Hypertek Digital Record Label.

2face zaczął śpiewać już w szkole, kiedy był studentem IMT w Enugu, instytucji szkolnictwa wyższego w południowo-wschodnim regionie. Porzucił szkołę i skupił się na karierze muzycznej w 1996 roku. 2Baba otrzymał wiele nagród i wyróżnień w trakcie swojej niezwykle udanej kariery muzycznej.

2Baba założył Plantashun Boiz wraz z Faze i Black Face i rozstali się pod zarzutem kradzieży piosenek. Pracował z innymi czołowymi muzykami w Nigerii i Afryce i jest jednym z najbardziej znanych i szanowanych muzyków afrykańskich.

DON JAZZ (18 milionów dolarów)

Don Jazzy reaguje na plotki o byciu gejem - Daily Post Nigeria

Michael Collins Ajereh (DON JAZZY) jest profesjonalnym nigeryjskim producentem muzycznym, piosenkarzem, autorem tekstów i przedsiębiorcą, którego majątek wynosi 18 milionów dolarów. Jest szefem wytwórni Mavins Record Label, z której również czerpie pokaźne dochody.

Ponadto Don Jazzy jest ambasadorem marki Loya milk i Samsung oraz współzałożycielem Mo’Hits Records. Zaczął muzykę jako dziecko i dał jej pełnię. Don Jazzy posiada liczne nagrody i pomógł wielu utalentowanym artystom, takim jak między innymi Korede Bello, Tiwa Savage, zrealizować ich muzyczne wizje.

BURNA BOY (17 milionów dolarów)

Burna Boy słucha cały świat - The New York Times

Urodzony jako Damini EbunOluwa ogulu, Burna Boy jest profesjonalnym piosenkarzem afrobeatowym, autorem piosenek, raperem i tancerzem. Jest właścicielem wytwórni płytowej; Rozrywka w statku kosmicznym. Z majątkiem wartym 17 milionów dolarów Burna Boy jest jednym z najbogatszych i najpopularniejszych muzyków w Afryce.

Kariera muzyczna Burna Boya oficjalnie rozpoczęła się w 2010 roku i szturmem podbiła kontynent. Jego pierwsze najgorętsze wydawnictwo „Like to Party Burna Boy” ukazało się w 2012 roku, to była piosenka, która wprowadziła go na światową scenę. Jego schemat muzyczny jest podobny do tego, który miał nieżyjący już Fela Kuti, chociaż Burna Boy jest sam w sobie znakomity.

Odniósł ogromny sukces w karierze muzycznej i zdobył swoją pierwszą nagrodę Grammy w 2021 roku. Niedawno był nominowany do kolejnej nagrody Grammy, ale przegrał z czterokrotną zdobywczynią nagrody Grammy, Angélique Kidjo.

RUDEBOY (16 milionów dolarów)

Rudeboy - Podwójne Podwójne [Official Video] z udziałem Olamide, Phyno – YouTube

Urodzony jako Paul Okoye, Rudeboy jest nigeryjskim profesjonalnym piosenkarzem, autorem tekstów i tancerzem, którego majątek wynosi 16 milionów dolarów. Zasłynął w 2000 roku jako członek duetu P-Square ze swoim identycznym bratem bliźniakiem Peterem Okoye.

TIMAYA (12 milionów dolarów)

Top 10 najbogatszych muzyków w Afryce

Inetimi Timaya Odon to jedna z najpopularniejszych piosenkarzy i autorów piosenek w Nigerii i Afryce. Z majątkiem netto wynoszącym 12 milionów dolarów, Timaya uzupełnia naszą listę 10 najbogatszych muzyków w Afryce.

Jest szefem wytwórni DM Records Records, a swoją drogę do sukcesu rozpoczął wydając swój debiutancki singiel zatytułowany „Dem Mama”. Obecnie jest jednym z najbardziej utytułowanych i uznanych na całym świecie muzyków w Nigerii i Afryce.

Podsumowanie

Ze względu na fakt, że zmiany są ciągłe, wymienianie i usuwanie z listy 10 najbogatszych afrykańskich artystów kontynentu według Forbesa zawsze będzie dynamiczne. W nadchodzących latach z pewnością większość z tych muzyków zostanie usunięta z tej listy ze względu na ogromną liczbę wschodzących talentów z kontynentu.

Podobne Tematy

10 najlepszych piosenek tanecznych na twoje wesele

Redakcja PortalwSieci.pl

Jak muzyka ewoluowała na przestrzeni lat?

Redakcja PortalwSieci.pl

Praca jako DJ – od czego zacząć?

Redakcja PortalwSieci.pl

1 komentarz

Avatar of marcin
marcin 20 marca, 2023 at 8:36 am

Trzeba lubić taka muzykę

Reply

Dodaj Komentarz