adobestock 536555513 scaled
BiznesPoradniki

Jak wybrać odpowiedni fundusz ETF – najważniejsze porady i wskazówki

ETF, czyli z angielskiego Exchange Traded Fund, to jedna z form inwestowania kapitału, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Tym, co odróżnia ETF-y od standardowych funduszy jest fakt, iż naśladują one określone indeksy. Co powinni wiedzieć początkujący inwestorzy o tym sposobie lokowania kapitału? Jak znaleźć taki fundusz ETF, który będzie odpowiadał naszym potrzebom? Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat przedstawiamy w poniższym artykule.

Czym jest i jak działa fundusz ETF?

ETF (ang. Exchange Traded Fund) to giełdowy fundusz inwestycyjny, który funkcjonuje na podobnych zasadach do klasyczne fundusze inwestycyjne. Istnieje jednak pomiędzy nimi dość dużo różnic. Najważniejsza różnica polega na tym, że fundusze ETF odwzorowują indeksy określonych surowców, np. akcji, obligacji itd.

Inwestując w fundusze ETF można w wyjątkowo krótkim czasie stać się wielu surowców, co jest świetnym sposobem na zdywersyfikowanie swojego portfela inwestycyjnego. Kolejnym atutem inwestycji w fundusze ETF jest wyjątkowo niski próg wejścia. Nie ma ma tutaj bardzo wygórowanych wymogów co do kapitału początkowego, dlatego inwestycja w ETF-y jest rewelacyjną opcją dla wszystkich osób, które na starcie swojej przygody z inwestowaniem nie chcą wydawać zbyt dużych kwot. Jednostka uczestnictwa w ETF-ie daje inwestorowi prawo do posiadania udziału w całkowitych aktywach funduszu, a zatem daje prawo do jej części. Środki finansowe pozyskiwane przez fundusze ETF są w dalszej kolejności inwestowane.

Gdzie kupować fundusze ETF?

Obecnie mamy szeroką liczbę możliwości pozwalających na zakup funduszy ETF w możliwie krótkim czasie. Wszystko odbywa się w 100% online, bez konieczności wychodzenia z domu. Jak to możliwe? Zakup funduszy ETF bez wychodzenia z domu jest możliwy dzięki wyspecjalizowanym platformom transakcyjnym.

Platformy transakcyjne oferują szereg profesjonalnych funkcjonalności, które umożliwiają szybkie, sprawne i co najważniejsze – bezpieczne zaopatrywanie się w rozmaite produkty finansowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że osoby, które decydują się na zakup ETF-ów ponoszą stosunkowo wysokie ryzyko. Istnieje tutaj spore prawdopodobieństwo utraty wszystkich zainwestowanych środków. Trzeba mieć to na uwadze podejmując decyzję o ulokowaniu swojego kapitału.

Prawo autorskie we Wrocławiu – ochrona własności intelektualnej

Sformułowanie strategii inwestycyjnej

Rzeczą niezwykle ważną dla każdego początkującego inwestora musi być sformułowanie strategii inwestycyjnej. Na starcie warto pozyskać jak najszerszą wiedzę na temat działania całego rynku, ryzyka inwestowania w konkretne aktywa itp. Dobrym pomysłem jest także zastanowienie się, czy bardziej interesują nas inwestycje pasywne czy aktywne – ta decyzja będzie mieć wpływ na całą naszą późniejszą przygodę z inwestowaniem.

Kiedy wybierać fundusze ETF? Wtedy, gdy będziemy mieli pewność, że w naszym portfelu powinny znajdować się konkretne kategorie aktywów we wskazanych ilościach. Wówczas zyskamy większą pewność, że sformułowane plany przyniosą wymierne rezultaty w postaci określonych zysków wynikających z posiadania danych aktywów. W tym celu warto sięgnąć do wyspecjalizowanych platform transakcyjnych.

Artykuł powstał przy współpracy z Saxo Bank.

Podobne Tematy

Transport towarów mrożonych w Europie

Redakcja PortalwSieci.pl

iPhone i 10 najlepszych akcesoriów

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz