choroby zawodowe u osob ze stojaca praca
Zdrowie

Choroby zawodowe u osób mających stojącą pracę

Choroby zawodowe to temat istotny i często bagatelizowany w dzisiejszych czasach. Zdrowie pracowników powinno być najważniejsze, jednak zdarza się, że pracodawcy nie zwracają na to należytej uwagi. Praca zwłaszcza w handlu i na produkcji wymaga pozycji stojącej przez 8 godzin. Wiąże się to z wieloma obciążeniami i prowadzi do różnych dolegliwości. Najbardziej w tej pozycji cierpią nogi i kręgosłup. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie choroby wiążą się z pracą na stojącą. Podpowiadamy także sposoby na zniwelowanie skutków wykonywania obowiązków zawodowych w takiej pozycji.

Czy cały dzień na nogach w pracy odbija się na naszym zdrowiu?

Spędzanie 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo na nogach, niezależnie od tego, czy stoimy, czy się poruszamy, ma poważny wpływ na nasze zdrowie. Praca fizyczna, a zwłaszcza ta wykonywana na stojąco, może powodować zmęczenie, bóle stawów, obrzęki oraz przemęczenie mięśni. Problemy stopniowo się nasilają. Po latach ciągłego wykonywania obowiązków w takiej pozycji, ludzie mają problemy natury ortopedycznej i naczyniowej.

Praca stojąca powoduje choroby krążenia

Długotrwała praca na stojąco sprzyja obrzękom i żylakom. W takiej pozycji ciężar ciała jest przenoszony na dolne kończyny, co utrudnia krążenie krwi w tych obszarach. W wyniku tego zaczyna ona zalegać w żyłach, co powoduje uczucie ciężkości, bóle i opuchliznę. Ponadto, kiedy stoimy przez wiele godzin, zwiększa się ryzyko wystąpienia żylaków, czyli poszerzonych żył, a konsekwencją są poważniejsze choroby, takie jak zakrzepica żył głębokich.

Z tego względu osoby, które w pracy przeważnie lub cały czas stoją, powinny dbać o swoje zdrowie, stosując odpowiednie ćwiczenia pozwalające na rozciąganie mięśni. Warto postawić także na specjalne wkładki do obuwia lub wybrać specjalne skarpetki uciskowe, zapobiegające problemom z krążeniem krwi.

Choroby stawów związane z pozycją stojącą

Praca na stojąco może również prowadzić do chorób stawów, szczególnie kolan i stóp. Gdy przebywamy cały dzień na nogach, narażone są one na stały nacisk i obciążenie. Może to skutkować uszkodzeniem chrząstki stawowej. Powtarzające się mikrourazy powodowane przez ciągłe obciążanie, doprowadzają w końcu do poważniejszych problemów, takich jak zapalenie czy choroba zwyrodnieniowa.

Warto pamiętać, aby podczas pracy stojącej często zmieniać pozycję oraz wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie i stawy. Należy także wspomnieć o tym, że nadwaga i brak aktywności fizycznej są czynnikami ryzyka chorób stawów, więc trzeba zadbać o odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną.

Choroby kręgosłupa a praca stojąca

Praca wykonywana na stojąco odbija się na kręgosłupie i prowadzi do poważnych problemów z nim związanych. Warto pamiętać o utrzymywaniu poprawnej pozycji ciała, podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Jeśli będzie ona nieprawidłowa, może to prowadzić do napięcia mięśni, co z kolei powoduje dyskomfort i powracające bóle pleców oraz szyi. Wyprostowane plecy to nie jedyny element, na który należy zwracać uwagę, znaczenie ma także ułożenie nóg. Najlepszy będzie lekki rozkrok, który pozwala równomiernie rozłożyć ciężar i napina mięśnie ud i pośladków, co zapobiega garbieniu.

Dokuczliwe bóle nóg

Osoby, które w pracy głównie stoją, często wraz z upływem godzin zaczynają skarżyć się na ból nóg. Jest on efektem ciągłego napięcia mięśni tyłu łydki i przodu uda. Powoduje to ich niedokrwienie oraz braki magnezu i potasu, które są niezbędne do prawidłowej pracy mięśni.

Jak zadbać o dobrą kondycję nóg przy pracy stojącej?

Aby praca stojąca nie spowodowała poważnych problemów, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze należy wybrać odpowiednie buty, które zapewnią stopom wsparcie i amortyzację, a jednocześnie będą wygodne i przewiewne. Warto unikać obuwia na bardzo wysokim obcasie, ponieważ choć sprawia, że lepiej się prezentujemy, prowadzą do bólu pleców, nóg i stóp.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest właściwa pozycja ciała podczas pracy. Warto dbać o to, aby stopy były ustawione równo na podłodze, a waga ciała równomiernie rozłożona na obu nogach. Znaczenie ma też regularne rozciąganie mięśni i stawów, co przyczyni się do poprawy ich elastyczności oraz zmniejszenia ryzyka kontuzji.

Należy także odpowiednio wykorzystywać przerwy, zapewniając mięśniom rozluźnienie poprzez chwilę spoczynku na krześle. Można również co jakiś czas przenosić ciężar ciała z nogi na nogę lub zrobić kilka kroków w miejscu.

Zapobieganie chorobom zawodowym

Praca na stojąco może prowadzić do wielu chorób zawodowych, takich jak problemy z krążeniem, choroby stawów i kręgosłupa. Najważniejsza w zapobieganiu im jest profilaktyka. Pracodawcy powinni dbać o to, aby stanowiska pracy były ergonomiczne, a pracownicy mieli możliwość zmiany pozycji co jakiś czas. Troska o zdrowie podczas wykonywania obowiązków zawodowych na stojąco, to inwestycja w przyszłość, która przyniesie korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

9k=Publikacja powstała dzięki współpracy z nowoczesną placówką diagnostyczno-zabiegową – Centrum Medyczne Skopia w Krakowie.

Podobne Tematy

Rozwiej wszelkie wątpliwości z Testem DNA

Redakcja PortalwSieci.pl

Yerba Mate – naturalny sposób na energię i zdrowie

Redakcja PortalwSieci.pl

Ranking 11 najbardziej aromatycznych przypraw. Musisz je mieć w swojej kuchni!

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz