Domowe biuro powinno być tak zaplanowane i urządzone, aby zapewniać wygodę i komfort codziennej pracy. Warto więc zadbać, aby była to wydzielona przestrzeń, do której nie wchodzą inni domownicy, a także, by znajdowało się w niej standardowe biurowe wyposażenie. Pamiętajmy również, że ważną kwestią w codziennej pracy biurowej jest odpowiednie oświetlenie – nie powinno go zabraknąć także w domowym biurze.
Światło naturalne i sztuczne
Planując aranżację domowego biura, warto zadbać o dobre ustawienie biurka czy stołu do pracy. Najlepiej, aby na blat roboczy w ciągu dnia padało jak najwięcej światła słonecznego wpadającego przez okno. Biurko najlepiej więc ustawić przy oknie, którego dekoracja nie będzie ograniczała wpadającego światła. Lekkie rolety czy firanki sprawdzą się dużo lepiej niż ciężkie zasłony. Pamiętajmy jednak, że światło dzienne to stanowczo za mało, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy szybko nastaje zmierzch, a wraz z nim wcale nie kończą się codzienne obowiązki zawodowe. Właściwy dobór lamp jest więc niezbędny, aby zapewnić sobie komfort i wygodę pracy nawet w późnych godzinach wieczornych czy w nocy.
Jakie lampy do domowego biura?
W domowym biurze, jak w każdym innym pomieszczeniu, najważniejsze jest górne oświetlenie, które dobrze doświetla całe wnętrze. W przestrzeni przeznaczonej do pracy warto stawiać na proste, minimalistyczne rozwiązania – plafony, żyrandole czy lampy wiszące nie powinny rozpraszać i zaburzać harmonii we wnętrzu. Poza górnym oświetleniem, przyda się również światło uzupełniające, które doświetli przestrzeń przeznaczoną do pracy. Aby dobrze oświetlić blat biurka, można zdecydować się na nieduże lampy stołowe, a jeśli biurko stoi przy ścianie – także na kinkiety, które będą oświetlać blat z góry i z boku. Oprócz rodzaju oświetlenia, warto również zwrócić uwagę na jego natężenie i barwę. Wybierajmy żarówki o średniej mocy – zbyt mocne światło będzie oświetlać i rozpraszać, natomiast zbyt ciemne sprawi, że we wnętrzu będzie panował półmrok. A takie warunki zachęcają raczej do relaksu niż do wytężonej pracy umysłowej. Jeśli chodzi o barwę światła, powinna być ona możliwie zbliżona do światła dziennego – najmniej męczy oczy i nie rozprasza nawet po wielu godzinach spędzonych przy biurku.