20231208090329 pexels photo 433308.jpeg
Dom

Fotowoltaika zimą – jak działa i ile prądu produkuje?

Fotowoltaika to popularne rozwiązanie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Jednakże wiele osób zadaje sobie pytanie, jak efektywnie działają panele fotowoltaiczne w okresie zimowym, gdy dni są krótsze, a warunki atmosferyczne mogą być mniej sprzyjające. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak fotowoltaika pracuje zimą, ile energii może wyprodukować i jak można zoptymalizować system w tej porze roku.

Działanie paneli fotowoltaicznych w warunkach zimowych

Pozyskiwanie energii elektrycznej za pomocą paneli jest możliwe dzięki efektowi fotowoltaicznemu. Na czym on polega? Mówimy o nim, gdy foton trafia w ogniwo wykonane z półprzewodzącego krzemu i wprawia w ruch elektron. Dzięki temu panel produkuje prąd stały, co oznacza, że nie może od razu trafić do sieci elektroenergetycznej. Dopiero po przekształceniu w prąd zmienny przez falownik energia trafia do sieci.

Wydajność paneli fotowoltaicznych zimą

Z uwagi na klimat panujący w Polsce możemy spodziewać się, iż wydajność paneli fotowoltaicznych będzie niższa, niż latem. Ostatecznie wydajność w zimie zależy od kilku czynników, takich jak kąt nachylenia paneli, grubość warstwy śniegu (jeśli występuje), a także temperatury. Przyjmuje się, że ok. 80% energii elektrycznej jest produkowanych od maja do września. Nadwyżki energii wyprodukowane w lecie sprzedaje się do sieci elektroenergetycznej, a uzyskane pieniądze trafiają na specjalne subkonto, z którego korzysta się, odkupując energię wieczorami i w miesiącach zimowych. Same panele pracują w zakresie temperatur od -40°C do +85°C, zatem temperatura nie jest problemem.

Jakie czynniki mogą wpływać na wydajność?

Podstawową kwestią jest obecność opadów. Warstwa śniegu na panelach może ograniczyć ilość światła docierającego do ogniw fotowoltaicznych. Ważny jest optymalny kąt nachylenia paneli, dzięki któremu śnieg nie będzie zalegał przez dłuższy czas i pozwoli zwiększyć ilość światła słonecznego absorbowanego przez panele, co wpływa na wydajność w okresie zimowym. Ponadto wpływ mają niskie temperatury, które mogą zwiększać wydajność działania paneli fotowoltaicznych. Gdy panele są zimne, mogą produkować więcej energii elektrycznej, choć przez krótszy czas, niż ma to miejsce latem.

Ile prądu może wygenerować instalacja fotowoltaiczna zimą?

Ilość wyprodukowanej energii zależy od lokalizacji, faktycznych warunków pogodowych i jakości instalacji. W warunkach zimowych produkcja energii może być niższa niż w miesiącach letnich, ale nadal generuje ona prąd, który może być wykorzystany do zasilenia domu czy firmy.

Szukasz rozwiązań, które pomogą Ci w obniżeniu rachunków za energię elektryczną? Sprawdź specjalistów z Fiberlink Fotowoltaika. Pomożemy Ci nie tylko w określeniu potrzeb energetycznych, ale i wesprzemy w ramach starań o dofinansowanie oraz zbudujemy i obejmiemy opieką gwarancyjną instalację fotowoltaiczną.

Podobne Tematy

Rodzaje łóżek do sypialni – jakie są dostępne?

Redakcja PortalwSieci.pl

Poradnik Kreatywnego Użytkowania Łączników Domino w Twoich Projektach

Redakcja PortalwSieci.pl

Top 5 materiałów do budowy domu

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz