p1028949
MuzykaCiekawostki

Record pressing – wszystko, co powinieneś wiedzieć o produkcji winyli

Osoby, które słuchają płyt winylowych, zgodnie przyznają, że mimo nowoczesnych rozwiązań w zakresie odtwarzania muzyki, to właśnie winyl często okazuje się najlepszy pod tym względem. Ich popularność znowu rośnie, ale czy rzeczywiście mają one tak dobrą jakość, czy może to tylko sentyment?

Czy winyle są naprawdę lepsze od innych nośników?

Podczas tłoczenia płyt winylowych dźwięk nie jest tak mocno kompresowany jak przy CD albo streamingu. Nie znaczy to oczywiście, że płyta kompaktowa albo pliki muzyczne są z definicji złej jakości, bo to zależy od tego, w jaki sposób zostały wyprodukowane. Niemniej winyl brzmi po prostu inaczej – dźwięk jest głębszy, pełniejszy, bardziej miękki, a do tego sam proces ich odtwarzania daje dużo przyjemności.

Warto przy tym pamiętać, że legendarne brzmienie winylu dotyczy jedynie płyt, których źródłowy materiał został przygotowany specjalnie dla tego nośnika – zarówno do tłoczenia CD, jak i tłoczenia płyt winylowych, należy wykonać oddzielny mastering.

Jak powstają nowe płyty winylowe?

Winyle to nie tylko stare krążki nagrane przed laty, ale i nowo wytłoczone płyty. Proces produkcji płyt winylowych został unowocześniony, ale główna zasada pozostała ta sama – musi być materiał studyjny, który następnie umieszcza się na matrycy służącej za wzorzec do tłoczenia całej partii krążków. W XDiSC tłoczenie płyt winylowych odbywa się w technologii DMM oraz Lacquer Acetate.

Proces DMM zajmuje mniej czasu, a matryce przygotowuje się od razu na płycie miedzianej, podczas gdy w technologii Lacquer Acetate trzeba wcześniej nałożyć warstwę srebra. Pod względem jakości brzmienia nie ma praktycznie żadnej różnicy, ale acetat pomieści tylko 18 minut muzyki na jednej stronie, podczas gdy DMM umożliwia nagranie 25 minut.

Dlaczego winyle kosztują więcej?

W zestawieniu z płytą CD albo streamingiem winyl wychodzi drożej. Wynika to po prostu z wyższych kosztów produkcji, ale w zamian za to słuchacz otrzymuje najwyższej jakości dźwięk, a różnicę w brzmieniu da się wychwycić nawet będąc amatorem bez słuchu muzycznego. Wyprodukowana w XDiSC płyta winylowa wytrzyma wiele lat, choć aby utrzymać ją w dobrej kondycji, należy dbać o właściwe ustawienia gramofonu oraz pamiętać o właściwym czyszczeniu i przechowywaniu winyli.

Podobne Tematy

TOP 5 Największe pojazdy na świecie

Redakcja PortalwSieci.pl

Czym, jak i po co podkarmiać pszczoły na wiosnę? 3 porady na wiosenne pobudzanie pszczół

Redakcja PortalwSieci.pl

Co warto wiedzieć o wodzie królewskiej?

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz