Zdrowie

Wybielanie zębów – czy to zabieg dla każdego?

Wybielanie zębów to najpopularniejszy zabieg, jaki wykonuje się obecnie w gabinetach stomatologicznych. Decydują się na niego zarówno panie, jak i panowie w różnym wieku. Nic dziwnego – piękny i szeroki uśmiech, jaki zapewniają śnieżnobiałe zęby, to marzenie każdego z nas. Jednak sam proces wybielania, szczególnie w początkowym etapie, wciąż budzi wiele obaw. Warto przede wszystkim poznać odpowiedź na pytanie, czy jest to zabieg dla każdego? A jeśli nie, jakie są przeciwwskazania?

Jakie są przyczyny przebarwień zębów?

Wraz z upływem czasu zęby ciemnieją; jest to naturalny proces, któremu nie da się zapobiec. Dzieje się tak przez ścieranie szkliwa oraz odkładanie się w zębinie barwnika, a także poprzez resztki jedzenia, które utknęły głęboko w nieleczonych ubytkach. Przyczyną przebarwień są również zła dieta i nałogi – zbyt duża ilość kawy czy herbaty, czerwone wino oraz palenie papierosów, w których ukryta jest nikotyna. Szkliwo uszkadza również zgrzytanie zębami podczas snu, często zupełnie nieświadome. Istotne jest również uwarunkowanie genetyczne dotyczące przezroczystości szkliwa – jedni ludzie bielszy odcień zębów dziedziczą w genach, inni wręcz przeciwnie.

Wybielanie zębów – czy to bezpieczne?

Zabieg wybielania jest całkowicie bezpieczny, ale wyłącznie wtedy, kiedy jest przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym przez wykwalifikowanego dentystę. Wielu ludzi, marząc o śnieżnobiałym uśmiechu, próbuje stosować domowe sposoby, na przykład pasty wybielające, których składnikami są soda oczyszczona i cytryna. Takie metody mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla naszego uzębienia i spowodować bolesne podrażnienia oraz starcie szkliwa. Jedynie profesjonalny stomatolog może ocenić faktyczny stan naszych zębów i, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu, wybrać odpowiednią jego metodę.

Przeciwwskazania do zabiegu wybielania

Jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu dentysta musi przeprowadzić kompletny przegląd jamy ustnej, by ocenić stan zębów. Ważny jest również dokładny wywiad z pacjentem na temat stanu zdrowia, przebytych chorób i reakcji alergicznych.

Wybielania zębów nie można przeprowadzić u:

  • kobiet w ciąży i karmiących piersią;
  • dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia;
  • młodzieży poniżej 18. roku życia bez zgody rodzica (lub prawnego opiekuna) oraz kwalifikacji od stomatologa;
  • osób z chorobami jamy ustnej (niewyleczoną próchnicą, stanami zapalnymi dziąseł, aftami, owrzodzeniami, odsłoniętymi korzeniami zębowymi);
  • osób z nadwrażliwością zębów;
  • chorych na paradontozę;
  • alergików uczulonych na substancje zawarte w żelach wybielających i środkach chemicznych;
  • osób cierpiących na nadwrażliwość na światło;
  • osób z chorobami ogólnoustrojowymi (na przykład epilepsja, cukrzyca, nowotwory, choroba Parkinsona);
  • osób noszących aparat ortodontyczny (zabieg jest możliwy pół roku po jego zdjęciu);
  • osób w złym stanie zdrowia, przeziębionych, kaszlących, ze stanem gorączkowym.

Nie warto lekceważyć przeciwwskazań

Bagatelizowanie wymienionych przeciwwskazań do wybielania może nieść za sobą przykre konsekwencje. Wśród nich warto wymienić nie tylko zwiększoną nadwrażliwość zębów, ale także podrażnienia zębów, dziąseł i języka, zapalenie miazgi zębowej, nieodwracalne zmiany w szkliwie oraz inne problemy ogólnoustrojowe. W przypadku chorób jamy ustnej dentysta w pierwszej kolejności zajmie się leczeniem zębów – wypełni ubytki, wyczyści je z osadu i kamienia, a dopiero później wybierze odpowiednią metodę i przystąpi do właściwego zabiegu.

Metody wybielania zębów

Obecnie istnieją trzy główne metody wybielania zębów. Można zrobić to laserowo, metodą nakładkową lub za pomocą lamp Beyond. Sposób przeprowadzenia zabiegu zawsze wybiera stomatolog. Każda z wymienionych metod jest całkowicie bezpieczna.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wybielania?

Na wybielanie zębów decyduje się coraz więcej osób. Warto jednak wiedzieć, że efekty tego zabiegu dla każdego pacjenta będą inne i żaden dentysta nie może zagwarantować śnieżnobiałego uśmiechu. Wszystko zależy od barwy zęba, grubości szkliwa, trybu życia i uwarunkowań genetycznych. Wybielanie nie jest również procesem trwałym; jego efekty, w zależności od wybranej metody, utrzymują się od roku do trzech lat. Aby spowolnić tempo zaniku koloru, należy stosować się do zaleceń lekarza, wśród których są na przykład stosowanie białej diety (jogurty, twarogi, jasne owoce – na przykład jabłka), używanie specjalnej pasty czy ograniczenie spożywania produktów silnie barwiących. Zabieg, za zgodą stomatologa, można jednak powtarzać.

Czy warto wybielać zęby?

Wybielanie zębów to proces, który wymaga od pacjenta dyscypliny i zaangażowania. Koniecznych będzie kilka wizyt w gabinecie, a następnie stosowanie się do konkretnych wytycznych względem odżywiania i higieny, by zabieg utrzymywał się na zębach jak najdłużej. Na pewno jest się o co starać – śnieżnobiały uśmiech i wynikająca z niego pewność siebie są warte podjętych trudów. Pamiętajmy jednak, że wybielanie zębów jest zabiegiem czysto estetycznym i zdecydowanie lepszym wyborem są zdrowe zęby niż lśniąco białe.

Artykuł powstał przy udziale Fachowy Dentysta – kliniki stomatologicznej w Warszawie Bemowo, świadczącej kompleksowe usługi stomatologiczne