Hazard od zawsze stanowił źródło zarówno dochodów dla skarbu państwa, jak i bólu głowy dla władz. W Polsce podatek od gier jest kluczowym czynnikiem regulującym ten sektor. Ale jak to działa w praktyce i na co powinien zwrócić uwagę każdy zainteresowany lub zaangażowany w hazard w Polsce? Przejdźmy do szczegółów.
Jak działa system podatkowy w Polsce
Hazard zyskuje w Polsce coraz większą popularność i nie ma w tym nic dziwnego. Według Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), obecnie 37% Polaków w wieku powyżej 15 lat uprawia hazard – o 3% więcej niż trzy lata temu. Za tym rosnącym trendem kryje się jednak cały zestaw zasad i obowiązków podatkowych, których każdy entuzjasta hazardu powinien być świadomy.
Na przykład, każdy uczestnik gier hazardowych musi zapłacić 12% podatku dochodowego. Ale to nie wszystko – kwota wygranych jest również opodatkowana. Oznacza to, że oprócz płacenia podatku dochodowego, gracze muszą również przekazywać do budżetu część swoich wygranych. Zasady te mają zastosowanie do wszystkich zorganizowanych gier hazardowych w Polsce, niezależnie od tego, czy są to kasyna, zakłady bukmacherskie czy platformy internetowe.
Aby grać legalnie i płacić podatki, gracze muszą zarejestrować się w specjalnym systemie o nazwie „Jednolity Rejestr Graczy”. Rejestr ten jest prowadzony przez Ministerstwo Finansów i pomaga śledzić wszystkie zakłady i wygrane. Po każdej grze uczestnicy muszą samodzielnie obliczyć i przelać do budżetu należne kwoty.
Cechy opodatkowania gier hazardowych
Warto zauważyć, że podatki nie są pobierane natychmiast przez zakłady hazardowe, ale są obowiązkiem samego uczestnika hazardu. Osoba, która wygrała zarówno w pokera, jak i inne gry hazardowe, musi zapłacić podatek niezależnie od tego, czy zapłacił go zakład hazardowy.
Zgodnie z przepisami podatnicy muszą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe i wpłacić podatek od gier hazardowych na odpowiednie konto urzędu skarbowego do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy zeznanie. Podstawa opodatkowania różni się w zależności od rodzaju gry:
- Loteria pieniężna, Loteria fantowa, Bingo telewizyjne. Podstawę stanowi kwota wpływów ze sprzedaży losów lub dowodów udziału w grze
- Gry losowe i zakłady wzajemne. Podstawa – kwota wypłaconych zakładów
- Cash bingo, fantasy bingo, turnieje pokerowe. Podstawa – wartość nominalna zakupionych kart, kwota wygranych pomniejszona o opłatę wpisową
- Automaty do gry. Podstawa – różnica między kwotą wypłaconych zakładów a kwotą wygranych.
Ważne jest, aby pamiętać, że podatek jest płacony tylko wtedy, gdy przekracza kwotę bazową, która wynosi 5-krotność minimalnego miesięcznego wynagrodzenia.
Zgodnie z przepisami, każdy uczestnik gier hazardowych w Polsce jest zobowiązany do obliczania i terminowego odprowadzania należnych podatków. Brak płatności lub opóźnienia w płatnościach grożą poważnymi grzywnami, a nawet odpowiedzialnością karną.
Aby uniknąć problemów, niezwykle ważne jest staranne prowadzenie ewidencji zakładów i wygranych, a także ścisłe przestrzeganie terminów składania zeznań podatkowych i dokonywania płatności. Jest to jedyny sposób na legalne i bezpieczne korzystanie z ulubionych gier hazardowych.
Potrzeba obniżenia podatków
Skomplikowany system licencjonowania doprowadził do tego, że wielu operatorów hazardowych woli pracować w „szarej strefie”. Mowa tu o dużych międzynarodowych markach z dobrą reputacją i obecnością zagranicznej licencji.
Jeśli przestudiujesz strony z recenzjami kasyn online, zwłaszcza najpopularniejszy wśród polskich graczy Twinspin, możesz znaleźć wielu takich operatorów. Nasi autorzy odwiedzili stronę www.twinspin.pl i znaleźli w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kasyn online w Polsce wiele z tych, które działają w kraju nieoficjalnie.
Ze względu na pracę takich operatorów, ukraiński skarb państwa co roku otrzymuje niedopłatę w wysokości 800 milionów euro. Według ekspertów zmniejszenie obciążeń podatkowych zarówno dla operatorów, jak i ich graczy pomogłoby poprawić sytuację. Jednak bez uproszczenia procesu uzyskiwania licencji, problem raczej nie ulegnie zmianie.