drewniany dom 940x625 1
DomPolecane

Domy z bali drewnianych – czym się wyróżniają?

Tradycyjne, drewniane budownictwo w ostatnim czasie znów powraca do łask. Nie powinno to nikogo dziwić, szczególnie że trend na ekologiczne i naturalne rozwiązania zyskuje coraz więcej zwolenników. Wyjątkowa estetyka, sielski charakter, a także szeroka lista zalet sprawia, że domy z bali drewnianych to coraz częstszy widok zarówno na wsiach, jak i w miastach.

Czym dokładnie są domy z bali?

Domy z bali są rodzajem budynków, w których głównym elementem konstrukcyjnym są naturalne bale drewniane: klejone lub lite. Tworzą one zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne budynku. Przez wiele lat takie konstrukcje pełniły najczęściej funkcje domków letniskowych, gdzie były wykorzystywane sezonowo. Z czasem zaczęto doceniać wyjątkowe zalety domów z drewna klejonego, dlatego coraz częściej można je spotkać jako konstrukcje całoroczne. Jest to doskonała alternatywa dla domów murowanych, a szeroka lista zalet sprawia, że zyskują one coraz szersze grono zwolenników.

Są to konstrukcje posiadające przede wszystkim wyjątkowe funkcje termoizolacyjne. Co więcej, zapewniają domownikom zdrowsze powietrze, jak i optymalny poziom wilgoci. Na uwagę zasługuje także sam aspekt estetyczny. Dom z bali doskonale wpisuje się w wiejski czy górski krajobraz, stanowiąc jego integralną część.

Współczesne domy z bali są dostosowane do nowoczesnych standardów. Dzięki zaawansowanym technologiom budowlanym możliwa jest instalacja niemalże każdego typu instalacji grzewczych, sanitarnych i wentylacyjnych. Przekłada się to na komfort użytkowania tych domów. Rosnąca popularność domów z bali sprawia, że do wyboru mamy wiele projektów – od klasycznych czy rustykalnych, po minimalistyczne i nowoczesne.

Jakie są najważniejsze zalety domów z bali?

Domy z bali drewnianych posiadają kilka wyjątkowych cech, które sprawiają, że wyróżniają się na tle budownictwa murowanego. Są to przede wszystkim:

1. Wyjątkowy urok – piękno naturalnego surowca, jakim jest drewno, jest zachwycające. Dom z bali doskonale wpisuje się przede wszystkim w krajobraz wiejski, będąc jego integralnym, tradycyjnym elementem.

2. Solidność i trwałość – warstwowo klejone drewno to najbardziej zaawansowana technologicznie forma naturalnego materiału budowlanego. Odznacza się wyjątkowymi właściwościami, które sprawiają, że dom z bali jest wyjątkowo trwały, solidny, a także odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.

3. Doskonałe właściwości termoizolacyjne – drewno posiada naturalne właściwości izolacyjne, dzięki czemu domy z bali zimą akumulują ciepło, natomiast latem wolniej się nagrzewają, w porównaniu do budynków murowanych.

4. Szybka budowa – wznoszenie konstrukcji z bali drewnianych jest znacznie szybsze, w porównaniu do domów murowanych. Do budowy wykorzystuje się gotowe komponenty, a jedyną pracą mokrą jest wylanie fundamentów.

5. Bezpieczny dla zdrowia – drewno to materiał w 100% naturalny i przyjazny dla człowieka. Zapewnia korzystny dla zdrowia mikroklimat – przede wszystkim optymalny poziom wilgoci. Warto pamiętać o tym, że drewno nie przyciąga kurzu, zatem jest to dobre rozwiązanie dla alergików.

Dom z bali czy murowany?

Aby podjąć przemyślaną decyzję, wybierając między domem z bali a murowanym, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę nasze osobiste preferencje, lokalne warunki, budżet. Oba typy mają swoje wady i zalety, które trzeba dokładnie przeanalizować.

Dom z bali może być lepszy, jeżeli zależy Ci na szybkim czasie budowy (powstają nawet w kilka tygodni lub maksymalnie kilka miesięcy). Takie domy wyróżniają się piękną, tradycyjną estetyką, zatem będą prezentować się idealnie na tle np. górskiego lub wiejskiego krajobrazu.

Odpowiednio izolowane, będą doskonale regulować temperaturę wewnątrz budynku, bez względu na porę roku. Jest to także idealny wybór dla osób ceniących ekologiczne rozwiązania. Do najistotniejszych wad takich konstrukcji należy przede wszystkim konieczność konserwacji (impregnacja, malowanie), aby zabezpieczyć dom przed uszkodzeniami i pogorszeniem trwałości. Drewno może być także podatne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie słoneczne. W zależności od lokalizacji może to wymagać większego nakładu na regularną konserwację.

Dom murowany może być lepszy, jeżeli zależy Ci na trwałości budynku. Są one wysoce odporne na działanie warunków atmosferycznych, zatem konieczność konserwacji jest znacznie mniejsza. Jest to także lepszy wybór, jeżeli mieszkamy np. przy drodze o dużym natężeniu ruchu. Dom murowany posiada dobrą izolację akustyczną, zatem redukcja hałasu z zewnątrz oraz wewnątrz (np. między piętrami) będzie znacznie lepsza niż w przypadku domu z bali.

Najistotniejszą wadą domów murowanych jest czas budowy. Roboty mokre, takie jak wylewanie fundamentów czy tynkowanie, sprawiają, że budowa trwa minimum rok. Domy murowane charakteryzują się także słabszą izolacją termiczną. Taki budynek dosyć szybko wychładza się w okresie zimowym, a latem mury dłużej kumulują ciepło. Istotną różnicą jest także wysoki koszt budowy, w porównaniu do domu z bali.

Podobne Tematy

Stoły drewniane, czyli powrót do natury w nowoczesnym wydaniu

Redakcja PortalwSieci.pl

Czy warto zdecydować się na szklane drzwi do łazienki?

Redakcja PortalwSieci.pl

Jak przygotować plan ewakuacji i co zrobić w przypadku pożaru?

Redakcja PortalwSieci.pl

Dodaj Komentarz