Każdy z pewnością choć raz słyszał czym jest Bitcoin. Ta popularna kryptowaluta sprawiła, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z inwestycjami. Choć Bitcoin jest obecnie najbardziej rozpoznawalną walutą internetową, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda jego status prawny. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej części artykułu.
Co to jest Bitcoin?
Mimo tego, że nazwa ,,Bitcoin” jest powszechnie znana, wiele osób nie do końca wie, z czym dokładnie się ona wiąże. Jeśli należysz do tego grona, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość, ponieważ specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, zdecydowaliśmy się nieco przybliżyć tę definicję. Otóż Bitcoin jest to kryptowaluta, która została wprowadzona na rynek w 2009 roku. To, co warto wiedzieć o Bitcoinie to fakt, że jest on jedną z najbezpieczniejszych kryptowalut, cieszącą się dużym uznaniem zarówno wśród indywidualnych inwestorów, jak i u specjalistów z dziedziny finansów oraz handlu. Kolejnym istotnym elementem składowym Bitcoina, który niewątpliwie miał kolosalny wpływ na wzrost jego wartości, jest zabezpieczenie antyinflacyjne. Twórcy tej waluty, dokładnie przemyśleli wszystkie jej aspekty i stworzyli system, dzięki któremu inflacja nigdy nie będzie problemem ich użytkowników. Co dokładnie zrobili? Otóż Bitcoin ma ograniczoną ilość. W praktyce oznacza to, że jego produkcja będzie się odbywać tylko do momentu, w którym jego rynkowa ilość osiągnie dwadzieścia jeden milionów sztuk. Szacuje się, że gdy Bitcoin przestanie być produkowany, jego wartość może jeszcze bardziej wzrosnąć.
Jak wygląda status prawny Bitcoina?
Zarówno Bitcoin, jak i inne kryptowaluty nie są definiowane przez polskie prawo jako środek płatniczy. Co więcej, według prawa Bitcoin nie jest również pieniądzem elektronicznym. W jaki sposób zatem należy postrzegać tę walutę? Cóż, choć teoretycznie Bitcoin nie jest środkiem płatniczym, jednak mimo to nadal podlega on opodatkowaniu. W praktyce oznacza to zatem, że w Polsce można legalnie prowadzić działalność związaną z kryptowalutami, a także swobodnie obracać tymi środkami.
Jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej związanej z Bitcoinem lub innymi kryptowalutami, to należy zaznaczyć, że jej właściciel podlega ustawie z dnia 1 marca 2018 r. Ustawa ta dotyczy przede wszystkim tak zwanego prania brudnych pieniędzy. Na mocy tej ustawy właściciele wszelkiego rodzaju kantorów obsługujących kryptowaluty często muszą mieć dodatkowe uprawnienia oraz zgody na wykonywanie usług płatniczych lub prowadzenia rachunków. Dzieje się tak między innymi dlatego, że działalności gospodarcze związane z kryptowalutami stają się ,,instytucjami obowiązanymi”.
Co do osób prywatnych, które inwestują w kryptowaluty takie jak Bitcoin, to należy wspomnieć, że w przypadku dochodu pochodzącego z handlu kryptowalutami, trzeba zapłacić podatek dochodowy oraz sporządzić dokładne rozliczenie.
Ostatnią istotną kwestią, o której należy wiedzieć, jest fakt, że zarówno bezpośredni, jak i pośredni obrót kryptowalutami (tylko w przypadku wymiany jednej kryptowaluty na równowartość innej kryptowaluty), podchodzi pod zwolnienie obciążenia podatkowego w Polsce oraz w 27 innych państwach wchodzących w skład Unii Europejskiej.
Czy Bitcoin jest legalny?
Mając na uwadze powyżej przedstawione informacje, z łatwością można wywnioskować, że posługiwanie się Bitcoinem jest w Polsce legalne. Jak sytuacja tej kryptowaluty kreuje się na świecie? Otóż szacuje się, że używanie Bitcoina nie jest nielegalne w około 40% państw (jest ich dokładnie 99). Warto zaznaczyć, że nie wszystkie państwa zatwierdziły kryptowaluty jako środek płatniczy (w tym Polska), jednak zdecydowana większość z nich nie wprowadziła żadnych przepisów, które mogłyby uniemożliwiać posługiwania się Bitcoinem lub innymi aktywami internetowymi.
Mówiąc o legalności Bitcoina w kontekście całego świata, warto dodać, że istnieją państwa, które uznają kryptowaluty jako metodę płatniczą. Przykładem takich państw są między innymi:
- Stany Zjednoczone.
- Niemcy
- Kanada.
Będąc przy Kanadzie, warto jednak wspomnieć o tym, że w przypadku płatności Bitcoinami za produkty oraz usługi, nie mówimy o traktowaniu Bitcoina na zasadzie oficjalnego środka płatniczego. W Kanadyjskim prawie ta forma dokonywania opłaty jest bowiem traktowana jako barter, czyli wzajemna wymiana. Niemcy natomiast traktują Bitcoina jako oficjalną jednostkę rozliczeniową.
Zupełnie inne podejście do kryptowalut ma jednak Rosja, która co prawda dopuszcza kopanie Bitcoinów, jednak wszystkie platformy internetowe do wymiany kryptowalut, zostały zablokowane. Wszystko za sprawą artykułu 27 ustawy federalnej „O banku centralnym Federacji Rosyjskiej”, który jednoznacznie stwierdza, że Bitcoin stanowi niebezpieczeństwo dla rosyjskiej waluty. W 2018 roku pojawił się jednak projekt ustawy, która dopuszcza posiadanie oraz wymienianie Bitcoina na inne waluty, ale jedynie w autoryzowanych giełdach. Istotne jest to, że Bitcoin nadal nie został uznany za środek płatniczy, jednak nie jest on nielegalny.
Źródło: https://odkryjbitcoin.pl/legalnosc-bitcoina/